Av Bo Lindwall, Ödeshög
Här redovisas förfäderna till Malte Karlsson i Kisa. Den huvudsakliga källan är kyrkoböckerna, och antavlan är ett delresultat av mitt arbete med att kartlägga hela befolkningen i Kisa-trakten. Några förkortningar: »f», »v», »d» inom parents betyder att personens födelse-, vigsel- respektive dödsuppgift har kontrollerats i kyrkoboken och »hfl» att uppgifter har hämtats ur husförhörslängder.
En artikel, skriven av Olle Elm, Lindome, med kompletteringar och rättelser till denna antavla kan läsas här.
1 Bengt Malte Karlsson, född 1926 29/5 i Kisa, Kisa sn.
*** I ***
2 Bengt Gillis Karlsson, född 1892 12/9 i Örsebo, Kisa sn,
död 1964 11/6 i Kisa, Kisa sn. Köpman i Kisa, Kisa sn. (hfl).
Gift med
3 Anni Lovisa Paulina Jakobsson, född 1891 6/3 i Skördefall,
Kisa sn, död 1971 29/11 i Stockholm. (f).
*** II ***
4 Jakob Axel Karlsson, född 1867 26/2 i Froghult, Kisa sn,
död 1921 6/7 i Örsebo, Kisa sn. Handlande i Örsebo, Kisa sn.
(hfl).
Köpte Örsebo Mogård 1908 (SGG).
Gift 1891 6/10 med
5 Maria Lovisa Andersdotter, född 1869 2/10 i Bjärkefall,
Tidersrum sn, död 1954 26/4 i Kisa sn.
6 Erik Gustaf Jakobsson, född 1848 1/9 i Svärdsvik, Malexander sn,
död 1911 19/11 i Skördefall, Kisa sn. Bonde i Skördefall,
Kisa sn. (hfl).
Gift 1876 9/3 i Kisa sn med
7 Kristina Lovisa Svensdotter, född 1851 4/5 i Misterfall, Kisa sn,
död 1926 22/12 i Skördefall, Kisa sn. (f,hfl).
*** III ***
8 Karl Johan Sunesson, född 1823 13/12 i Hökhult, Kisa sn,
död 1905 3/11 i Isnäset, Kottebo, Ulrika sn. Bonde
i Froghult Östergård, Kisa sn. (f,v,hfl).
Senare förpantningsägare i Isnäset, Kottebo, Ulrika sn.
Gift 1850 8/6 i Tidersrum sn med
9 Lovisa Karlsdotter, född 1829 13/7 i Linneryd, Tidersrum sn,
död 1905 4/7 i Isnäset, Kottebo, Ulrika sn. (f,v,hfl).
10 Anders Johan Johansson, född 1830 29/5 i Bjärkefall,
Tidersrum sn, död 1928 30/3 i Strängnäs, Hitthem, Kisa sn.
Bonde, nämndeman i Bjärkefall Norrgård, Tidersrum sn. (hfl).
Gift med
11 Maria Gustava Johansdotter, född 1832 29/11 i Björksnäs, Kisa sn,
död 1914 20/12 i Kisa sn.
12 Jakob Jakobsson, född 1815 1/9 i Skördefall, Kisa sn,
död 1893 27/7 i Skördefall, Kisa sn. Bonde, nämndeman
i Skördefall, Kisa sn. (f,v,d).
Gift 1846 27/11 i Malexander sn med
13 Maria Elisabet Eriksdotter, född 1828 11/11 i Svärdsvik,
Malexander sn, död 1875 8/7 i Skördefall, Kisa sn. (f,v,d).
14 Sven Månsson, född 1808 30/8 i Misterfall, Kisa sn, död 1874 2/5
i Lindhylta, Kisa sn. Bonde i Misterfall, Kisa sn. (f,v).
Flyttade till Lindhylta 1855.
Gift 1834 11/11 i Kisa sn med
15 Greta Elisabet Persdotter, född 1815 23/7 i S Farstorp,
V Eneby sn, död 1886 14/1 i Lindhylta, Kisa sn. (f,v).
*** IV ***
16 Sune Olofsson, född 1784 1/10 i Hökhult, Kisa sn, död 1856 12/7
i Hökhult, Kisa sn. Bonde i Hökhult, Kisa sn. (f,v,d).
Gift 1808 27/12 i Kisa sn med
17 Maria Larsdotter, född 1791 11/8 i Högtomta, Kisa sn,
död 1860 26/2 i Hökhult, Kisa sn. (f,v,d).
18 Karl Olofsson, född 1784 26/5 i Hudda, Tidersrum sn,
död 1829 13/9 i Linneryd, Tidersrum sn.
Bonde, nämndeman, kyrkvärd i Linneryd, Tidersrum sn. (f,v,d).
Gift 1808 29/3 i Tidersrum sn med
19 Ingeborg Bengtsdotter, född 1791 5/5 i Krutebo, Tidersrum sn,
död 1866 29/4 i Linneryd, Tidersrum sn. (f,v,d).
20 Johannes Jonsson, född 1797 25/12 i Krogsfall, V Eneby sn,
död 1876 13/1 i Bjärkefall, Tidersrum sn. Bonde, nämndeman
i Bjärkefall Norrgård, Tidersrum sn. (f,v,d).
Gift 1819 19/10 i Tidersrum sn med
21 Kristina Maria Andersdotter, född 1800 13/5 i Slycke, V Eneby sn,
död 1865 19/9 i Bjärkefall, Tidersrum sn. (f,v,hfl).
22 Johannes Mårtensson, född 1786 28/10 i Korpklev, Kisa sn,
död 1862 1/6 i Björksnäs, Kisa sn. Bonde, häradsdomare
i Björksnäs, Kisa sn. (f,d).
Bonde i Ö 1808-1827, därefter säteriägare i Björksnäs, Kisa sn.
Gift 1808 7/6 i Malexander sn med
23 Anna Katarina Jakobsdotter, född 1787 9/12 i Månhult,
Malexander sn, död 1886 23/9 i Björksnäs, Kisa sn. (f,d).
24 Jakob Bengtsson, född 1779 30/12 i Skördefall, Kisa sn,
död 1851 8/10 i Skördefall, Kisa sn. Bonde i Skördefall, Kisa sn.
(f,v1,d).
Gift 1808 26/2 i Kisa sn med
25 Ingrid Birgersdotter, född 1783 20/10 i Froghult, Kisa sn,
död 1816 12/7 i Skördefall, Kisa sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1816 16/9.
26 Erik Jakobsson, född 1781 13/9 i Svärdsvik, Malexander sn,
död 1865 11/2 i Svärdsvik, Malexander sn. Bonde i Svärdsvik,
Malexander sn. (f,v,d).
Gift 1813 15/6 i Malexander sn med
27 Maria Andersdotter, född 1790 26/2 i Högbo, Malexander sn,
död 1865 5/3 i Svärdsvik, Malexander sn. (f,v,d).
28 Måns Vidmundsson, född 1765 24/11 i Pinnarp, Kisa sn,
död 1823 20/6 i Misterfall, Kisa sn. Bonde i Misterfall, Kisa sn.
(f,v1,d).
"Flyttade i ungdomen med sina föräldrar till Misterfall, varest
han sedan vistats intill sin död. Därstädes gift 3ne gånger, 1:o
med pigan Lena Andersdotter från Stora Rothult 1795 13/6. Änkling
första gången 1809 12/4. 2:o med pigan Stina Samuelsdotter från
Källstorp i Tidersrum socken 1811 27/2. Änkling 2:a gången 1811
17/4. 3:o med pigan Lisa Katarina Larsdotter från Södra Kvill i
Rumskulla socken 1811 29/12, som honom efterlever. Med första
hustrun välsignade Gud honom med 4 barn, 2 söner och 2 döttrar,
vilka alla leva, samt med den sista med jämväl 4 barn, av vilka
endast 1 son är ännu i livet. Med den 2:a hustrun sammanlevde han
blott 7 veckor utan livsfrukt." [db]. Bouppteckning 1823 30/6.
Gift 1795 13/6 i V Eneby sn med
29 Helena Andersdotter, född 1774 9/9 i St Rothult, V Eneby sn,
död 1809 12/4 i Misterfall, Kisa sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1809 24/4.
30 Per Magnus Svensson, född 1787 28/9 i Nedre Killingevid,
V Eneby sn, död 1831 9/8 i Vimantorp, Kisa sn. Bonde i Vimantorp,
Kisa sn. (f,v,d).
Bonde i Nedre Killingevid 1808-1813, i S Farstorp 1813-1818, i
Gräverum, V Eneby sn 1818-1827, i Vimantorp, Kisa sn från
1827, ägde 1/8 mtl Vimantorp.
Gift 1808 22/10 i Tidersrum sn med
31 Lena Stina Persdotter, född 1789 3/9 i Vidingstorp, Kisa sn,
död 1864 24/9 i Råshult, Tidersrum sn. (f,v).
*** V ***
32 Olof Sunesson, född 1749 21/11 i Hökhult, Kisa sn, död 1825 26/3
i Hökhult, Kisa sn. Bonde i Hökhult, Kisa sn. (f,v,d).
Ägde 1/8 mtl Hökhult. Bouppteckning 1825 5/4.
Gift 1774 9/10 i Ö Husby sn med
33 Ingrid Andersdotter, född 1753 13/2 i Bjärkeryd, Kisa sn,
död 1826 4/11 i Hökhult, Kisa sn. (f,v,d).
"Nio år gammal bortmiste hon genom döden sin kära moder, då hon
upptogs och uppfostrades av sin kära faderbroder, prosten och
kyrkoherden i Östra Husby församling herr magister Erik Kindahl, i
vars hus hon vistades i 13 år, varefter hon ingick äktenskap år
1775 med dåvarande drängen, sedermera sockenmannen Olof Sunesson i
Hökhult, med vilken hon sedermera i nämnda by ljuvligen
sammanlevde i 52 år till den 26 mars 1825 då hon blev änka. Fem
barn, 3 söner och 2 döttrar voro frukten av deras äktenskap, vilka
alla ännu leva, tillika med 16 deras barnabarn" [db].
Bouppteckning 1826 13/11.
34 Lars Persson, född 1746 2/7 i Högtomta, Kisa sn, död 1831 8/1
i Högtomta, Kisa sn. Bonde i Högtomta, Kisa sn. (f,v1-2,d).
"Bekom med den förra hustrun 3 och med den senare 8, tillsammans
11 barn, av vilka 5 äro döda, men 6 leva, 2 söner och 4 döttrar,
tillika med 22 barnbarn och 4 barnbarnsbarn". [db].
Gift 1784 15/10 i N Vi sn med
35 Ingrid Karlsdotter, född 1762 26/8 i Lidhult, N Vi sn,
död 1836 3/7 i Högtomta, Kisa sn. (f,v,d).
36 Olof Birgersson, född 1719 15/2 i Kalverfall, Sund sn,
död 1798 15/3 i Linneryd, Tidersrum sn. Bonde, riksdagsman
i Hudda, Tidersrum sn. (f,v1-2,d). R.
Bouppteckning 1798 29/3. Representerade Kinda och Ydre härader vid
1760-1762 och 1765-1766 års riksdagar [LM].
I boken "Tidersrum-en bok om Träkläppesockna" förekommer helt
felaktiga uppgifter om Olof Birgerssons föräldrar och familj i
övrigt.
Gift 1781 11/10 i N Vi sn med
37 Brita Persdotter, född 1757 5/2 i Kölemåla, N Vi sn,
död 1830 2/11 i Linneryd, Tidersrum sn. (f,v,d).
Hon uppges i ÖGF29 felaktigt som dotter till Per Larsson och Karin
Samuelsdotter i Kölemåla.
38 Bengt Eriksson, född 1747 18/4 i Lidhult, N Vi sn, död 1827 10/1
i Krutebo, Tidersrum sn. Bonde i Krutebo, Tidersrum sn. (f,v,d).
Gift 1777 24/6 i Tidersrum sn med
39 Brita Samuelsdotter, född 1757 27/3 i Bänarp, Tidersrum sn,
död 1839 25/1 i Krutebo, Tidersrum sn. (f,v,d).
40 Jonas Uddsson, född 1766 24/3 i Gerarp, Tidersrum sn,
död 1838 27/5 i Krogsfall, V Eneby sn. Bonde i Krogsfall,
V Eneby sn. (f,v,d).
Gift 1794 14/10 i V Eneby sn med
41 Elisabet Jakobsdotter, född 1774 29/5 i Krogsfall, V Eneby sn,
död 1844 27/3 i Krogsfall, V Eneby sn. (f,v,d).
42 Anders Svensson, född 1770 16/3 i Bjärkefall, Tidersrum sn,
död 1842 6/5 i Bjärkefall, Tidersrum sn. Bonde, kyrkvärd
i Bjärkefall, Tidersrum sn. (f,v,d).
Gift 1798 19/10 i Tidersrum sn med
43 Ingeborg Larsdotter, född 1773 27/12 i Färmestorp, Tidersrum sn,
död 1849 7/9 i Bjärkefall, Tidersrum sn. (f,v,d).
44 Mårten Månsson, född 1745 13/2 i Korpklev, Kisa sn, död 1797 5/9
i Korpklev, Kisa sn. Bonde i Korpklev, Kisa sn. (f,v,hfl).
Död 1797 5/9 enligt hustruns dödsnotis, lucka i Kisa db.
Gift 1768 25/5 i Kisa sn med
45 Elisabet Isaksdotter, född 1748 6/7 i Ö, Kisa sn, död 1828 31/1
i Björksnäs, Kisa sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1828 12/2.
46 Jakob Jakobsson, född 1760 8/11 i Månhult, Malexander sn,
död 1816 25/2 i Månhult, Malexander sn. Bonde, kyrkvärd i Månhult,
Malexander sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1816 4/3.
Gift 1786 28/5 i Kisa sn med
47 Brita Katarina Larsdotter, född 1767 11/10 i Högtomta, Kisa sn,
död 1850 14/6 i Högtomta, Kisa sn. (f,v1,d).
48 Bengt Månsson, född 1734 30/10 i Näs, Kisa sn, död 1810 30/4
i Skördefall, Kisa sn. Bonde i Skördefall, Kisa sn. (f,v,d).
Gift 1762 2/6 i Gammalkil sn med
49 Maria Månsdotter, född 1739 9/3 i St Farsbo, Ulrika sn,
död 1808 7/7 i Skördefall, Kisa sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1808 17/7.
50 Birger Jonsson, född 1751 26/1 i Klevsfall, Kisa sn,
död 1829 25/2 i Froghult, Kisa sn. Bonde i Froghult, Kisa sn.
(f,v,d).
Gift 1779 10/10 i Kisa sn med
51 Anna Larsdotter, född 1761 14/9 i Högbo, Malexander sn,
död 1830 4/5 i Froghult, Kisa sn. (f,v,d).
52 Jakob Eriksson, född 1756 17/6 i Bränna, Malexander sn,
död 1833 6/7 i Sandstugan, Svärdsvik, Malexander sn. Bonde
i Svärdsvik, Malexander sn. (f,v,d).
Gift 1779 18/10 i Kisa sn med
53 Elisabet Karlsdotter, född 1752 29/1 i Måla, Kisa sn,
död 1831 1/4 i Sandstugan, Svärdsvik, Malexander sn. (f,v,d).
54 Anders Larsson, född 1751 3/12 i Högbo, Malexander sn,
död 1817 24/11 i Källstugan, Högbo, Malexander sn. Bonde i Högbo,
Malexander sn. (f,v,d).
Gift 1775 18/6 i Kisa sn med
55 Katarina Eriksdotter, född 1755 26/4 i Skördefall, Kisa sn,
död 1825 9/3 i Högbo, Malexander sn. (f,v,d).
56 Vidmund Birgersson, född 1732 23/11 i Pinnarp, Kisa sn,
död 1803 23/10 i Misterfall, Kisa sn. Bonde i Misterfall,
Kisa sn. (f,v,bou).
Bouppteckning 1803 7/11.
Gift 1758 15/10 i Kisa sn med
57 Gertrud Månsdotter, född 1739 27/9 i Misterfall, Kisa sn,
död 1824 5/12 i Misterfall, Kisa sn. (f,v,d).
I fb kallas fadern felaktigt för Nils Torbjörnsson. Bouppteckning
1824 13/12.
58 Anders Persson, född 1730 18/10 i St Rothult, V Eneby sn,
död 1814 30/4 i St Rothult, V Eneby sn. Bonde i St Rothult,
V Eneby sn. (f,v,d).
Gift 1762 13/6 i Kisa sn med
59 Gunilla Svensdotter, född 1740 19/9 i Gummetorp, Kisa sn,
död 1800 20/12 i St Rothult, V Eneby sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1801 5/1.
60 Sven Persson, född 1761 1/3 i Sjundhult, Frödinge sn,
död 1792 10/1 i Nedre Killingevid, V Eneby sn. Bonde
i Nedre Killingevid, V Eneby sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1792 16/1.
Gift 1786 24/9 i V Eneby sn med
61 Anna Månsdotter, född 1763 16/12 i Rävsala, V Eneby sn,
död 1847 14/10 i L Gräverum, V Eneby sn. (f,v1,d).
62 Per Andersson, född 1763 14/3 i St Rothult, V Eneby sn,
död 1840 22/3 i Pinnarp, Kisa sn. Gästgivare i Årteflod,
Tidersrum sn. (f [Kisa fb],v).
Bonde i Vidingstorp, Kisa sn 1789-(1800), i Froghult (1805)-1806,
till Tidersrum 1806, gästgivare i Årteflod där. Till Kisa 1820
10/3.
Gift 1789 1/1 i Kisa sn med
63 Helena Isaksdotter, född 1758 27/8 i Rödingehult, Kisa sn,
död 1838 26/2 i Pinnarp, Kisa sn. (f,v1-2).
Elin i fb.
*** VI ***
64 Sune Olofsson, född 1718 9/7 i Hökhult, Kisa sn,
död (begravd 1755 22/3) i Hökhult, Kisa sn. Bonde i Hökhult,
Kisa sn. (f,v,bg).
Bouppteckning 1755 9/5
Gift 1749 30/7 i Kisa sn med
65 Margareta Persdotter, född 1728 24/1 i Högtomta, Kisa sn,
död 1785 9/2 i Boxhult, Högtomta, Kisa sn. (f,v1-2).
66 Anders Andersson, född 1713 24/12 i Bjärkeryd, Kisa sn,
död 1795 13/5 i Bjärkeryd, Kisa sn.
Bonde, nämndeman, häradsdomare i Bjärkeryd, Kisa sn.
(f,v1-2,bou).
Bouppteckning 1795 26/6, enligt den avled han 13/5, tp 31/5.
Gift 1739 6/5 i Kisa sn med
67 Kerstin Andersdotter, född 1720 25/2 i Yxefall, Kisa sn,
död 1761 7/7 i Bjärkeryd, Kisa sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1761 23/10.
68 Per Fröstensson, född 1706 8/11 i Grönede, Kisa sn,
död 1791 15/12 i Högtomta, Kisa sn. Bonde i Högtomta, Kisa sn.
(f,v,bou).
Bouppteckning 1791 27/12, enligt den avled han 1791 15/12, tp 1791
26/12. 6 barn, 2 söner och 4 döttrar.
Gift 1736 25/7 i Kisa sn med
69 Karin Nilsdotter, född 1712 1/7 i Högtomta, Kisa sn,
död 1805 17/5 i Högtomta, Kisa sn. (f,v,d).
70 Karl Månsson, född 1711 30/4 i Lidhult, N Vi sn, död 1786 23/4
i Lidhult, N Vi sn. Bonde, kyrkvärd, sexman i Lidhult, N Vi sn.
(f,v,d).
Bouppteckning 1786 1/5.
1711 7/5 bg Måns barn i Lidhult som levde en dag!, att Karl
Månsson ändå är son här finns flera bevis för, bla moderns
bouppteckning och någon annan son Karl än den född 1711 30/4 har
inte påträffats.
Gift 1739 ../5 i N Vi sn med
71 Maria Nilsdotter, född 1720 28/10 i Svana, N Vi sn,
död 1799 28/12 i Lidhult, N Vi sn. (f,v,d).
72 Birger Håkansson, född (döpt 1683 2/12) i Korparp, Tidersrum sn,
död 1761 5/12 i Korparp, Tidersrum sn. Bonde i Korparp,
Tidersrum sn. (dp,v1,d).
Bonde i Kalverfall, Sund sn, inflyttade till Tidersrum 1722 2/4,
bonde i Korparp där. Bouppteckning 1761 11/12.
Gift 1712 1/6 i N Vi sn med
73 Ingeborg Olofsdotter, född (döpt 1686 14/3) i Björntorp,
Tidersrum sn, död 1740 6/12 i Korparp, Tidersrum sn. (dp,v,d).
74 Per Jonsson, född 1733 17/11 i Ängaryd, Sund sn, död 1801 23/11
i Kölemåla, N Vi sn. Bonde i Kölemåla, N Vi sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1801 7/12.
Gift 1755 12/10 i Sund sn med
75 Karin Persdotter, född 1733 13/5 i Oppreda, Sund sn,
död 1815 18/3 i Kölemåla, N Vi sn. (f,v,d).
76 Erik Bengtsson, född 1711 9/8 i Hökhult, Tidersrum sn,
död 1751 17/1 i Krutebo, Tidersrum sn. Bonde i Krutebo,
Tidersrum sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1751 28/1.
Gift 1736 20/6 i N Vi sn med
77 Ingrid Månsdotter, född 1713 4/7 i Lidhult, N Vi sn,
död 1793 14/8 i Krutebo, Tidersrum sn. (f,v,d).
78 Samuel Svensson, född 1720 30/9 i Bänarp, Tidersrum sn,
död 1793 21/2 i Bänarp, Tidersrum sn. Bonde i Bänarp,
Tidersrum sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1793 20/2, enligt den avled han 28/1.
Gift 1754 24/6 i Tidersrum sn med
79 Ingeborg Svensdotter, född 1731 30/12 i Ennesbo, Kisa sn,
död 1810 5/6 i St Rothult, V Eneby sn. (f,v,d).
80 Udd Hansson, född 1724 4/6 i Gerarp, Tidersrum sn, död 1802 11/11
i Gerarp, Tidersrum sn. Bonde, kyrkvärd, sexman i Gerarp,
Tidersrum sn. (f,v1-2,d).
Fjärdingsman.
Gift 1753 24/6 i Tidersrum sn med
81 Maria Jonsdotter, född 1730, död 1799 9/5 i Gerarp, Tidersrum sn.
(v,d).
Bouppteckning 1799 28/5.
82 Karl Jakob Rulander, född 1732 13/12 i Läpp, Tidersrum sn,
död 1795 16/5 i Krogsfall, V Eneby sn. Bonde i Krogsfall,
V Eneby sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1795 8/6.
Gift 1767 10/6 i V Eneby sn med
83 Sara Isaksdotter, född 1749 21/12 i Skankebo, V Eneby sn,
död 1843 30/12 i Krogsfall, V Eneby sn. (f,v,d).
84 Sven Andersson, född 1730 5/11 i Bjärkefall, Tidersrum sn,
död 1807 12/5 i Bjärkefall, Tidersrum sn. Bonde i Bjärkefall,
Tidersrum sn. (f,d).
Gift 1761 4/1 i Tidersrum sn med
85 Kerstin Jonsdotter, född 1737, död 1788 10/6 i Bjärkefall,
Tidersrum sn. (d).
Bouppteckning 1788 16/6, efterlämnade 6 barn.
86 Lars Olofsson, född 1746 27/9 i Herrbergshult, N Vi sn,
död 1831 10/5 i Slycke, V Eneby sn. Bonde i Färmestorp,
Tidersrum sn. (f,v,d).
Gift 1771 13/10 i Tidersrum sn med
87 Maria Johansdotter, född 1747 1/4 i Färmestorp, Tidersrum sn,
död 1832 6/5 i Slycke, V Eneby sn. (f,v,d).
88 Måns Månsson, född 1698 14/1 i Korpklev, Kisa sn, död 1787 15/2
i Korpklev, Kisa sn. Bonde, riksdagsman i Korpklev, Kisa sn.
(f,v1,d). R.
Bouppteckning 1787 26/3. Representerade Kinda, Ydre, Vifolka och
Valkebo härader vid 1751-1752 års riksdag [LM].
Gift 1723 23/5 i Kisa sn med
89 Margareta Erlandsdotter Cassel, född 1705 27/11 i Ramshult,
Kisa sn, död 1749 10/9 i Korpklev, Kisa sn. (f,v,bg).
Bouppteckning 1750 16/1. Står felaktigt som Maria i db.
90 Isak Nilsson Kindström, född 1702 30/6 i Ö, Kisa sn, död 1766 3/3
i Ö, Kisa sn. Bonde, kyrkvärd i Ö, Kisa sn. (f,bp,d).
Bouppteckning 1766 22/5, enligt den avled han 1766 2/3.
Gift 1731 16/5 i Kisa sn med
91 Brita Nilsdotter, född 1714 25/2 i Örsebo, Kisa sn,
död 1787 23/12 i Ö, Kisa sn. (f,bp,d).
92 Jakob Jakobsson, född 1729 23/7 i Torpa sn, död 1808 7/2. Bonde
i Månhult, Malexander sn. (v1-2,d).
Flyttade från Torpa till Månhult 1760.
Gift 1759 2/7 i Malexander sn med
93 Katarina Jakobsdotter, född 1740 9/12 i Ramfall, Malexander sn,
död 1763 26/2 i Månhult, Malexander sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1763 7/3
94 Lars Persson, född 1730 2/12 i Högtomta, Kisa sn, död 1767 11/4
i Högtomta, Kisa sn. Bonde i Högtomta, Kisa sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1767 2/11.
Gift 1758 15/5 i Kisa sn med
95 Katarina Isaksdotter, född 1739 15/3 i Ö, Kisa sn, död 1824 14/6
i Högtomta, Kisa sn. (f,v1-2,d).
Bouppteckning 1824 21/6.
96 Måns Bengtsson, född 1701 14/4 i Näs, Kisa sn, död 1777 21/9
i Skördefall, Kisa sn. Bonde i Skördefall, Kisa sn. (f,v,d).
Bonde i Näs, Kisa sn till ca 1735, därefter i Skördefall, Kisa sn.
Gift 1724 31/5 i Kisa sn med
97 Elisabet Fröstensdotter, född 1704 10/3 i Skördefall, Kisa sn,
död 1785 28/11 i Skördefall, Kisa sn. (f,v,d).
98 Måns Svensson, född 1677, död 1747 30/11 i St Farsbo, Ulrika sn.
Bonde i St Farsbo, Ulrika sn. (åu,d).
Bodde i St Farsbo 1721, ej 1718 [mtl].
Gift 1720 ca med
99 Bengta Persdotter, född 1700 ca i Mosshult, V Harg sn.
levde 1762 i Ånnebo, Gammalkil.
Står som änka i Mosshult i mtl ännu 1756.
100 Jonas Månsson, född 1717 30/8 i Hitthem, Kisa sn, död 1790
i Froghult, Kisa sn. Bonde i Klevsfall, Kisa sn. (f,v,bou).
Bouppteckning 1790 12/3. Bonde i Klevsfall till, senare i
Froghult, Kisa sn.
Gift 1748 19/6 i Kisa sn med
101 Maria Birgersdotter, född 1725 10/6 i Pinnarp, Kisa sn,
död 1787 8/2 i Froghult, Kisa sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1787 24/6.
102 Lars Andersson, född (döpt 1725 19/9) i Ramfall, Malexander sn,
död 1772 11/3 i Högbo, Malexander sn. Bonde i Högbo,
Malexander sn. (dp,d).
Hängde sig.
Gift 1750 ca i Ulrika sn med
103 Ingrid Månsdotter, född 1730 ca i L Farsbo, V Harg sn,
död 1792 26/4 i Adlerskog, V Eneby sn. (domb,faderns bou,v2,bou).
Bouppteckning 1792 7/5.
104 Erik Eriksson, född (döpt 1717 14/4) i Svärdsvik, Malexander sn,
död 1785 31/7 i Svärdsvik, Malexander sn. Bonde i Svärdsvik,
Malexander sn. (dp,v,d).
Bonde i Svärdsvik och Bränna.
Gift 1740 22/6 i Malexander sn med
105 Sara Eriksdotter, född (döpt 1722 15/7) i Bränna, Malexander sn,
död 1790 27/12 i Bränna, Malexander sn. (dp,v,d).
106 Karl Olofsson, född 1711 11/7 i Hult, Kisa sn, död 1764 11/3
i Måla, Kisa sn. Bonde i Måla, Kisa sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1765 10/1.
Gift 1740 14/9 i Kisa sn med
107 Brita Eriksdotter, född 1719 16/2 i Måla, Kisa sn. (f,v).
108 Lars Andersson = 102
109 Ingrid Månsdotter = 103
110 Erik Persson, född 1721 7/9 i Someke, Tidersrum sn,
död 1794 23/10 i Högbo, Malexander sn. Bonde i Skördefall,
Kisa sn. (f,v,d).
Gift 1747 11/10 i Kisa sn med
111 Ingeborg Jakobsdotter (dy), född 1723 20/7 i Grönede, Kisa sn,
död 1784 18/10 i Skördefall, Kisa sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1784 25/10.
112 Birger Vidmundsson, född 1677 i Pinnarp, Kisa sn,
död (begravd 1742 4/4) i Pinnarp, Kisa sn. Bonde i Pinnarp,
Kisa sn. (åu,bg).
g före 1716, lucka i Malexander vb 1699-1717
Gift 1715 ca i Malexander sn med
113 Elin Svensdotter, född 1692 i Ugglebo, Malexander sn,
död 1763 6/3 i Pinnarp, Kisa sn. (d).
Kallas felaktigt Ingrid i db.
114 Måns Torbjörnsson, född 1707 14/7 i Misterfall, Kisa sn,
död 1789 3/2 i Misterfall, Kisa sn. Bonde i Misterfall, Kisa sn.
(f,v,d).
Bouppteckning 1789 2/2, enligt den avled han 1789 21/1.
Gift 1733 ../10 i Tidersrum sn med
115 Maria Svensdotter, född 1712 25/11 i Klockaregården,
Tidersrum sn. (f,v,hfl) levde 1798.
116 Per Larsson, född 1709 18/10 i St Rothult, V Eneby sn,
död 1798 12/1 i St Rothult, V Eneby sn. Bonde i St Rothult,
V Eneby sn. (f,v,d).
Pers barn i St Rothult bg 1742 31/1, 7.
Gift 1730 24/5 i V Eneby sn med
117 Kerstin Persdotter, född 1701 10/6 i S Rothult, V Eneby sn,
död 1780 i St Rothult, V Eneby sn. (f,v).
Bouppteckning 1780 22/10.
118 Sven Olofsson, född 1711 18/2 i Gummetorp, Kisa sn, död 1784 20/3
i Gummetorp, Kisa sn. Bonde i Gummetorp, Kisa sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1784 26/3, enligt den avled han 13/3.
Gift 1737 5/6 i Kisa sn med
119 Elin Johansdotter, född 1715 20/9 i Bromhult, Kisa sn,
död 1799 5/5 i Gummetorp, Kisa sn. (f,v,bou).
Bouppteckning 1799 14/5.
120 Per Svensson, född 1724 19/1 i Vi, S Vi sn, död 1774 23/3
i S Farstorp, V Eneby sn. Bonde i Sjundhult, Frödinge sn.
(BP,v,d).
Bouppteckning 1774 26/9. Inflyttad till V Eneby 1772 från
Frödinge sn.
Gift 1751 3/2 i Frödinge sn med
121 Anna Knutsdotter, född (döpt 1725 26/12) i Kåreda, S Vi sn,
död 1793 14/10 i S Farstorp, V Eneby sn. (BP,v2,d).
Bouppteckning 1793 21/10.
122 Måns Jönsson, född 1738 8/8 i Rävsala, V Eneby sn, död 1807 14/6
i Rävsala, V Eneby sn. Bonde, kyrkvärd i Rävsala, V Eneby sn.
(f,v,d).
Bouppteckning 1807 22/6.
Gift 1759 21/10 i V Eneby sn med
123 Kerstin Samuelsdotter, född 1732 3/12 i Berga, V Eneby sn,
död 1812 20/3 i Rävsala, V Eneby sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1812 31/3.
124 Anders Persson = 58
125 Gunilla Svensdotter = 59
126 Isak Andersson, född 1717 20/6 i Öknehult, Kisa sn, död 1783
i Rödingehult, Kisa sn. Bonde, nämndeman i Rödingehult, Kisa sn.
(f,v1-2,bou).
Bouppteckning 1783 9/6, ej i återfunnen i dödbok. OBS, det är helt
korrekt att han ingick sitt första äktenskap endast 17 år gammal!
Gift 1752 29/9 i Kisa sn med
127 Elin Birgersdotter, född 1730 14/5 i Pinnarp, Kisa sn,
död 1794 14/11 i Lindesfall, Ulrika sn. (f,v1-2,d).
Änka i Gölingstorp 1786. Bouppteckning 1795 19/1.
*** VII ***
128 Olof Persson, född 1689 12/2 i Hökhult, Kisa sn, död 1752 23/3
i Hökhult, Kisa sn. Bonde i Hökhult, Kisa sn. (f,v,bou).
Bouppteckning 1752 30/3, enligt den avled han 23/3, begravd 29/3.
Gift 1712 2/11 i Kisa sn med
129 Elisabet Sunesdotter, född 1692 10/11 i Hitthem, Kisa sn,
död (begravd 1734 13/10) i Hökhult, Kisa sn. (f,v,bg).
Kallas felaktigt Olofs hu Karin (!) i dödboken.
130 Per Nilsson, född 1686 i Högtomta, Kisa sn, död 1761 22/4
i Högtomta, Kisa sn. Bonde i Högtomta, Kisa sn. (åu,v,d).
Köpte del i Högtomta 1711 10/3 av föräldrarna Nils Persson och
Sara Larsdotter för 200 d.kmt [dombok 1714 15/11].
Gift 1715 12/6 i Kisa sn med
131 Ingrid Månsdotter, född 1693 28/9 i Bygdämne, Tidersrum sn,
död 1739. (f,v). tv.
132 Anders Eriksson, född 1675 ca i Gummetorp, Kisa sn,
död (begravd 1721 17/12) i Bjärkeryd, Kisa sn. Bonde i Bjärkeryd,
Kisa sn. (v,tp).
Gift 1703 7/6 i Kisa sn med
133 Kerstin Andersdotter, född 1681 4/9 i Aspenäs, Malexander sn,
död (begravd 1728 11/2) i Bjärkeryd, Kisa sn. (dp,v1-2,tp).
134 Anders Zackrisson, född 1662 i Yxefall, Kisa sn,
död (begravd 1741 4/10) i Yxefall, Kisa sn. Bonde i Yxefall,
Kisa sn. (åu,v1-3,bg).
Hade ärvt 1/2 skattehemmanet Yxefall. I Yxefall i mtl från 1691.
Gift 1713 med
135 Anna Matsdotter Hammar, död (begravd 1722 9/12) i Yxefall,
Kisa sn. (tp).
136 Frösten Matsson, född 1655 ca i Fagerhult, Kisa sn,
död (begravd 1724 6/2) i Grönedestugan, Grönede, Kisa sn. Bonde
i Grönede, Kisa sn. (v,tp,domb).
Bodde 1688 i Grönede. 1703 18/5 tp Fröstens barn i Grönede
Hade brukat Karleby i 3 år och brukade Föllingsö 1713 med sonen
Mats Fröstensson [dombok].
Gift 1681 15/10 i Kisa sn med
137 Elin Persdotter, född 1660 ca i Grönede, Kisa sn,
död (begravd 1741 7/6) i Grönedestugan, Grönede, Kisa sn. (v,bg).
Enligt åldersuppgift född 1672 vilket uppenbarligen är oriktigt.
138 Nils Persson, född 1664 i Högtomta, Kisa sn,
död (begravd 1713 26/4) i Högtomta, Kisa sn. Bonde i Högtomta,
Kisa sn. (åu,v,bg).
Genom skrivelse av 1691 6/6 hade Nils tillstånd av bröderna Samuel
och Johan att få bruka deras delar i Högtomta. Köpte 1693 27/7
systern Kerstins del i Högtomta. Köpte 1699 24/3 brodern Johans
del i Högtomta. Han köpte också sina kusiners, barnen till
farbrodern Anders Jönsson, delar i Högtomta. Sålde del i Yxefall
till Nils Jönsson 1693, sålde del i Yxefall till systersonen
Anders Zackrisson 1697 12/10.
Gift 1685 26/10 i Kisa sn med
139 Sara Larsdotter Jern, född 1668 ca i Kättestorp, Kisa sn,
död (begravd 1736 15/2) i Högtomta, Kisa sn. (v1-2,bg).
140 Måns Jonsson, född 1677, död 1747 17/6 i Lidhult, N Vi sn. Bonde
i Lidhult, N Vi sn. (åu,v1-2,d).
Gift 1707 i N Vi sn med
141 Ingrid Eriksdotter, född (döpt 1671 10/12) i Tovarp, Asby sn,
död 1763 6/2 i Lidhult, N Vi sn. (dp,v,bou).
Bouppteckning 1763 19/2.
142 Nils Tyrsson, född 1692 13/3 i Bjärkefall, Tidersrum sn,
död 1760 13/6 i Herrbergshult, N Vi sn. Bonde i Svana, N Vi sn.
(f,v,d).
Dräng i Sommenäs vid vigseln. Bouppteckning 1760 6/10.
Gift 1718 16/11 i Tidersrum sn med
143 Sara Persdotter, född 1694 21/8 i Örsvik, Tidersrum sn,
död 1767 12/9 i Lidhult, N Vi sn. (f,v,d).
144 Håkan Persson, född 1652 i Böle, Tidersrum sn,
död (begravd 1705 12/3) i Korparp, Tidersrum sn. Bonde i Korparp,
Tidersrum sn. (åu,bg).
Gift 1678 ca med
145 Elisabet Persdotter, född (döpt 1659 27/3) i Grönede, Kisa sn.
(dp,mtl).
levde 1705 (mtl)
146 Olof Mickelsson, född 1654 i Idebo, Malexander sn, död 1715 27/12
i Gallebo, N Vi sn. Bonde i Björntorp, Tidersrum sn. (åu,v,d).
Bonde i Björntorp, senare i Gallebo, N Vi sn.
Gift 1674 14/6 i Malexander sn med
147 Sigrid Elfsdotter, född 1654 i Idebo, Malexander sn,
död 1715 27/12 i Gallebo, N Vi sn. (åu,v,d).
Mannen och hustrun avled samma dag.
148 Jonas Persson, född 1704, död 1750 17/5 i Kölemåla, N Vi sn.
Bonde i Kölemåla, N Vi sn. (åu,v,d).
Bouppteckning 1750 2/9.
Gift 1730 4/10 i N Vi sn med
149 Brita Månsdotter, född 1708 10/6 i Lidhult, N Vi sn.
(f,v) levde 1750.
150 Per Svensson, död (begravd 1733 14/1) i Oppreda, Sund sn.
Bonde, nämndeman i Oppreda, Sund sn. (bg).
Gift med
151 Margareta Svensdotter, född 1696, död 1774 7/4 i Oppreda,
Sund sn. (åu,d).
Bouppteckning 1774 18/4.
152 Bengt Samuelsson, född (döpt 1674 11/1) i Årteflod, Tidersrum sn,
död 1746 23/7 i Krutebo, Tidersrum sn. Bonde i Krutebo,
Tidersrum sn. (dp,v,d).
Bodde några år i Hökhult. Bouppteckning 1748 12/9.
Gift 1700 4/6 i Tidersrum sn med
153 Kerstin Nilsdotter, född (döpt 1671 29/10) i Krutebo,
Tidersrum sn, död 1749 13/9 i Krutebo, Tidersrum sn. (dp,v,d).
I Krutebo vid vigseln.
154 Måns Jonsson = 140
155 Ingrid Eriksdotter = 141
156 Sven Samuelsson, född 1678, död 1737 19/3 i Bänarp, Tidersrum sn.
Bonde i Bänarp, Tidersrum sn. (åu,v,d).
I Bänarp vid vigseln 1710.
Gift 1719 4/10 i Kisa sn med
157 Brita Månsdotter, född 1684 i Korpklev, Kisa sn, död 1768 23/12
i Bänarp, Tidersrum sn. (åu,v1-2,d).
158 Sven Torbjörnsson, född 1700 1/7 i Misterfall, Kisa sn,
död 1748 4/5 i Norrhult, Tidersrum sn. Bonde i Norrhult,
Tidersrum sn. (f,v,bou).
Bouppteckning 1748 21/9.
Gift 1721 18/5 i Kisa sn med
159 Elisabet Månsdotter, född 1696 10/5 i Folkinge, Kisa sn,
död 1781 3/6 i Norrhult, Tidersrum sn. (f,v,d).
160 Hans Svensson, född 1657 i Linneberg, Tidersrum sn, död 1737 20/2
i Gerarp, Tidersrum sn. Bonde i Gerarp, Tidersrum sn. (åu,v2,d).
Änkling 1718. Enligt dombok 1688 18/2, då han och svärfadern Hans
Hansson i Sånstorp bråkar med änkan Kerstin Hemmingsdotter om
delar i Gerarp, hade han ärvt en brordel i Gerarp efter sin far
Sven Bengtsson. Han och hustrun Dorotea testamenterade 1696 23/2
varandra som längst lever, all sin lösa egendom.
Gift 1718 15/6 i Tidersrum sn med
161 Karin Månsdotter, född (döpt 1678 17/11) i Storarp, Tidersrum sn,
död 1751 23/2 i Gerarp, Tidersrum sn. (dp,v1-2,d).
Piga i Storarp vid vigseln.
162 Jonas Persson, född (döpt 1705 19/2) i Gibbehult, Tidersrum sn,
död 1773 24/5 i Gibbehult, Tidersrum sn. Bonde i Gibbehult,
Tidersrum sn. (dp,v,d).
Bouppteckning 1773 29/11.
Gift 1727 5/10 i Tidersrum sn med
163 Elin Nilsdotter, född (döpt 1709 12/12) i Ekeberg, Tidersrum sn,
död 1780 8/12 i Gibbehult, Tidersrum sn. (dp,v,d).
Piga i Klockargården vid vigseln.
Bouppteckning 1781 5/2.
164 Magnus Rulander, född 1703, död 1765 29/10 i Krogsfall,
V Eneby sn. Befallningsman i Krogsfall, V Eneby sn. (åu,d).
Bouppteckning 1766 2/1. Gravsten i vapenhuset i V Eneby kyrka.
Gift 1732 i Kvillinge sn med
165 Anna Sofia Lidén, född 1703 8/10 i Lida, Kvillinge sn,
död 1775 27/12 i Krogsfall, V Eneby sn. (f,d).
166 Isak Månsson, född 1702 8/5 i Skankebo, V Eneby sn, död 1785 2/10
i Skankebo, V Eneby sn. Bonde i Skankebo, V Eneby sn. (f,bp,d).
Bouppteckning 1785 3/10, enligt den avled han 1785 20/9.
Gift 1729 28/5 i Kisa sn med
167 Elisabet Nilsdotter, född 1712 9/3 i Korpklev, Kisa sn,
död 1800 11/1 i Berga, V Eneby sn. (f,bp,d).
Bouppteckning 1800 27/1.
168 Anders Andersson, född (döpt 1703 22/3) i Bjärkefall,
Tidersrum sn, död 1767 24/1 i Bjärkefall, Tidersrum sn. Bonde
i Bjärkefall, Tidersrum sn. (dp,v,d).
Gift 1726 27/3 i Tidersrum sn med
169 Karin Larsdotter, född (döpt 1702 8/11) i Råshult, Tidersrum sn,
död 1776 31/3 i Bjärkefall, Tidersrum sn. (dp,v,d).
170 Jonas Persson = 148
171 Brita Månsdotter = 149
172 Olof Nilsson, född 1716 26/10 i Sjövik, N Vi sn. Bonde i Linneryd,
Tidersrum sn. (f,v,bou).
Gift 1743 13/3 i Tidersrum sn med
173 Ingeborg Persdotter, född 1712 19/9 i Krutebo, Tidersrum sn,
död 1771 2/5 i Linneryd, Tidersrum sn. (f,v,d).
174 Johan Månsson, född 1712 11/9 i Örsgänge, Tidersrum sn,
död 1796 25/1 i Färmestorp, Tidersrum sn. Bonde i Färmestorp,
Tidersrum sn. (f,v,d).
Gift 1739 14/10 i Tidersrum sn med
175 Katarina Nilsdotter, född 1712 2/1 i Kopperarp, Tidersrum sn,
död 1802 13/10 i Slycke, V Eneby sn. (f,v,d).
176 Måns Månsson, född 1661 i Korpklev, Kisa sn,
död (begravd 1739 16/2) i Korpklev, Kisa sn. Bonde i Korpklev,
Kisa sn. (åu,v,bg).
Blev genom arv och köp av släktingar ägare till halva Korpklev,
den andra halvan ägdes av brodern Per.
Gift 1683 21/10 i Kisa sn med
177 Ingrid Samuelsdotter, född 1664 i Fröåsa, Kisa sn,
död (begravd 1734 6/9) i Korpklev, Kisa sn. (åu,v,bg).
178 Erland Jonsson Cassel, född (döpt 1668 8/11) i St Rödja, N Vi sn,
död (begravd 1711 4/6) i Ramshult, Kisa sn.
Rusthållare, handelsman i Ramshult, Kisa sn. (dp,bg,v).
Köpte Ramshult 1694 26/10
Gift 1692 24/6 i Kisa sn med
179 Kerstin Jönsdotter Sparf, född 1678 i Bjärkeryd, Kisa sn,
död 1763 17/10 i Ramshult, Kisa sn. (åu,v,d).
Bouppteckning 1763 24/10.
180 Nils Svensson, född 1671 i Bollkind, Kisa sn,
död (begravd 1753 14/10) i Ö, Kisa sn. Bonde i Ö, Kisa sn.
(åu,v,bg).
Gift 1699 11/6 i Kisa sn med
181 Margareta Isaksdotter, född 1679 i Ö, Kisa sn,
död (begravd 1744 13/5) i Ö, Kisa sn. (åu,v,bg).
182 Nils Andersson, född 1684 7/9 i Aspenäs, Malexander sn,
död 1738 14/1 i Örsebo, Kisa sn. Rusthållare i Örsebo, Kisa sn.
(f,v,bg,bou).
Dödsdatum enligt bouppteckning, bg 29/1, bouppteckning 1738 18/4.
Gift 1712 22/5 i Kisa sn med
183 Katarina Månsdotter Holming, född 1695 17/3 i Kisa krog, Kisa sn,
död 1769 12/2 i Örsebo, Kisa sn. (f,v,d).
186 Jakob Jakobsson, född 1708 i Månhult, Malexander sn,
död 1770 23/4 i Linneryd, Månhult, Malexander sn. Bonde, borgare
i Månhult, Malexander sn. (åu,v,d).
Borgare i Skänninge, bouppteckning 1770 7/5
Gift 1735 15/6 i Malexander sn med
187 Anna Svensdotter, född (döpt 1700 4/3) i Ugglebo, Malexander sn,
död 1780 20/6 i Linneryd, Malexander sn. (dp,v1-2,d).
188 Per Nilsson = 130
189 Ingrid Månsdotter = 131
190 Isak Nilsson Kindström = 90
191 Brita Nilsdotter = 91
192 Bengt Jönsson, född 1655 i Näs, Kisa sn, död (begravd 1742 14/2)
i Näs, Kisa sn. Bonde i Näs, Kisa sn. (åu,v,bg,mtl,domb).
ANäsk10.
Dombok 1699, "58 år gammal" enligt dombok 1713 10/3, här framgår
att han bott i Linneberg. "73 år gammal" enligt dombok 1725 21/1,
han hade för 50 år sedan tjänat i Ö hos löjtnant Isak Henriksson
Räf i 4 år och i Mjölsefall hos kapten Kugelhielm i 5 år.
Åldersuppgiften svårtolkad i dödboken men han dör under den tid
åldersuppgifterna av någon anledning är ytterst opålitliga.
Gift 1683 14/10 i Kisa sn med
193 Elin Olofsdotter, född 1660 ca i Viprödsle, Kisa sn. (v).
194 Frösten Svensson, född 1671 i Skördefall, Kisa sn,
död (begravd 1740 15/3) i Skördefall, Kisa sn. Bonde i Skördefall,
Kisa sn. (åu,v,bg).
Med modern i mtl 1691.
Gift 1694 18/11 i Kisa sn med
195 Ingegärd Eriksdotter, född 1675 ca i Gäddefall, Kisa sn,
död (begravd 1730 15/11) i Skördefall, Kisa sn. (v,tp).
198 Per Larsson. Bonde i Mosshult, V Harg sn. (mtl).
Gift med
199 Ingeborg Olofsdotter. (mtl).
200 Måns Sunesson, född 1685 i Hitthem, Kisa sn, död 1756 27/1
i Berga, V Eneby sn. Bonde i Berga, V Eneby sn. (åu,v,bg,bou).
Bouppteckning 1756 5/4, enligt den avled han 1756 27/1, begravd
8/2.
Gift 1711 4/6 i V Eneby sn med
201 Gunilla Detlofsdotter, född (döpt 1683 16/12) i Berga,
V Eneby sn, död (begravd 1757 17/4) i Berga, V Eneby sn.
(dp,v,bg).
202 Birger Vidmundsson = 112
203 Elin Svensdotter = 113
204 Anders Olofsson, född (döpt 1678 2/7) i Långstorp, Malexander sn,
död 1734 25/4 i Ramfall, Malexander sn. Rusthållare i Ramfall,
Malexander sn. (dp,v,d).
Gift 1719 11/10 i Malexander sn med
205 Anna Svensdotter = 187
206 Måns Jonsson, född 1700 28/1 i Braskebo, Asby sn, död 1771 7/5
i L Farsbo, Ulrika sn. Bonde i L Farsbo, Ulrika sn. (f,v,d).
Köpte skatterättigheten i L Farsbo för 800 daler kpmt.
Gift 1727 13/8 i Malexander sn med
207 Anna Håkansdotter, född 1703 23/12 i Örsebo, Kisa sn,
död 1769 21/4 i L Farsbo, Ulrika sn. (f,v,d).
208 Erik Larsson, född 1657, död 1736 2/7 i Svärdsvik, Malexander sn.
Bonde i Svärdsvik, Malexander sn. (åu,d).
Gift 1705 ca med
209 Elin Persdotter, född 1672 i Svärdsvik, Malexander sn,
död 1743 9/4 i Svärdsvik, Malexander sn. (åu,d).
g före 1708
210 Erik Hemmingsson, född 1661 i Enshult, Malexander sn,
död (begravd 1737 8/5) i Bränna, Malexander sn. Bonde i Bränna,
Malexander sn. (åu,bg).
Gift med
211 Karin Månsdotter, född (döpt 1682 22/1) i Aspenäs, Malexander sn,
död 1772 8/5 i Bränna, Malexander sn. (dp,d).
212 Olof Pålsson, född 1673 i Flytthem, Horn sn,
död (begravd 1759 2/9) i Lindhylta, Kisa sn. Bonde i Lindhylta,
Kisa sn. (åu,v2,bg).
Köpte 1710 28/5 av sin svärfader Anders Andersson och dennes
styvson Samuel Eriksson skatterättigheten på 1/2 hemmanet
Lindhylta.
Gift 1706 20/5 i Kisa sn med
213 Ingeborg Andersdotter, född (döpt 1679 4/5) i Malma, V Eneby sn,
död (begravd 1754 20/10) i Lindhylta, Kisa sn. (dp,v,bg).
214 Erik Nilsson, född 1672 i N Vi sn, död (begravd 1737 18/4) i Måla,
Kisa sn. Bonde i Måla, Kisa sn. (åu,v1-2,bg).
Gift 1714 6/6 i Kisa sn med
215 Elisabet Andersdotter, född (döpt 1690 5/10) i Aspenäs,
Malexander sn, död 1763 10/4 i Örsebo, Kisa sn. (dp,v,d).
216 Anders Olofsson = 204
217 Anna Svensdotter = 187
218 Måns Jonsson = 206
219 Anna Håkansdotter = 207
220 Per Eriksson, född 1691 19/9 i Someke, Tidersrum sn,
död 1763 13/2 i Skördefall, Kisa sn. Bonde i Skördefall, Kisa sn.
(f,v,d).
Bonde i Someke, Tidersrum sn och senare i Skördefall, Kisa sn
Gift 1719 11/10 i Kisa sn med
221 Karin Fröstensdotter, född 1699 3/2 i Skördefall, Kisa sn,
död 1777 8/12 i Skördefall, Kisa sn. (f,v,d).
222 Jakob Persson, född 1664 22/1 i Grönede, Kisa sn,
död (begravd 1740 8/9) i Grönede, Kisa sn. Bonde i Grönede,
Kisa sn. (v1-2,bg).
Födelsedatum enligt attest. Var sockenskomakare i Kisa men uppsade
sitt hantverk vid tinget 1696 13/10 eftersom han tagit sitt bruk
i Grönede skattegård. Köpte 1705 30/12 av sin styvfader Per
Hemmingsson, sin bror Lars Persson i Rävantorp, sin bror Nils
Persson i Kjusebo och sin svåger Per Månsson i Korpklev deras
delar i Grönede för 507 dr kpmt.
Gift 1717 27/10 i Kisa sn med
223 Maria Karlsdotter, död (begravd 1728 17/11) i Grönede, Kisa sn.
(v,tp).
Piga i Rumpetorp vid vigseln som dock är införd i Kisa vb.
224 Vidmund Månsson, född 1634 i Pinnarp, Kisa sn,
död (begravd 1714 12/12) i Pinnarp, Kisa sn. Bonde i Pinnarp,
Kisa sn. (åu,v1-2,bg).
Om barnen se domboken 1717. Köpte 1674 14/6 delar i Pinnarp av
sina syskon, 2 broder och 3 systerlotter.
Gift 1673 8/11 i Kisa sn med
225 Ingegärd Jakobsdotter, född 1650 i Folkinge, Kisa sn,
död (begravd 1714 2/5) i Pinnarp, Kisa sn. (åu,v,bg).
226 Sven Månsson, född 1651, död 1739 20/1 i Ugglebo, Malexander sn.
Bonde i Ugglebo, Malexander sn. (åu,v,d).
Gift 1687 19/6 i Malexander sn med
227 Karin Larsdotter, född 1666 i Bjälnäs, Malexander sn,
död 1745 29/3 i Ugglebo, Malexander sn. (åu,v,d).
228 Torbjörn Svensson, född 1666 i Misterfall, Kisa sn,
död (begravd 1739 20/5) i Misterfall, Kisa sn. Bonde, nämndeman
i Misterfall, Kisa sn. (åu,v,bg).
Nämndeman i Kinda hd 1715 21/3.
Gift 1693 15/10 i Kisa sn med
229 Sigrid Nilsdotter, född (döpt 1671 19/11) i Örsgänge,
Tidersrum sn, död 1738 9/7 i Misterfall, Kisa sn. (dp,v,bg).
230 Sven Birgersson, född (döpt 1678 1/9) i Storarp, Tidersrum sn,
död 1740 24/4 i Linneberg, Tidersrum sn. Bonde i Linneberg,
Tidersrum sn. (dp,v,d).
Gift 1710 23/10 i Tidersrum sn med
231 Elin Månsdotter, född 1691 30/1 i Årteflod, Tidersrum sn,
död 1754 15/6 i Linneberg, Tidersrum sn. (f,v,d).
Bouppteckning 1754 26/6.
232 Lars Andersson, född (döpt 1667 10/3) i St Rothult, V Eneby sn,
död (begravd 1742 20/12) i St Rothult, V Eneby sn. Bonde
i St Rothult, V Eneby sn. (dp,bg [Kisa db]).
Gift med
233 Elin Andersdotter, född 1667 i Sillstad, Hycklinge sn,
död 1768 2/1 i St Rothult, V Eneby sn. (åu,d [Kisa db]).
234 Per Knutsson, född 1674 i S Rothult, V Eneby sn,
död (begravd 1737 27/11) i S Rothult, V Eneby sn. Bonde
i S Rothult, V Eneby sn. (åu,v,bg).
Ägde del i Njölhult, Horn som han sålde till sin syster Ingrid.
Gift 1698 30/10 i V Eneby sn med
235 Elin Håkansdotter, född (döpt 1676 23/7) i Yxsmedshult,
V Eneby sn, död (begravd 1737 27/11) i S Rothult, V Eneby sn.
(dp,v,bg). tv.
236 Olof Persson, född (döpt 1673 17/8) i N Rothult, V Eneby sn,
död (begravd 1732 16/6) i Gummetorp, Kisa sn. Bonde i Gummetorp,
Kisa sn. (dp,v,bg).
Gift 1702 1/6 i Kisa sn med
237 Ingrid Svensdotter, född 1682 i Skördefall, Kisa sn,
död (begravd 1758 15/5) i Gummetorp, Kisa sn. (åu,v,bg).
238 Johan Arvidsson, född 1678 19/1 i Måla, Horn sn,
död (begravd 1755 27/4) i Bromhult, Kisa sn. Bonde i Bromhult,
Kisa sn. (domb,bg).
Bouppteckning 1755 3/6.
Gift 1705 ca i Kisa sn med
239 Gunilla Månsdotter, född 1678 i Bromhult, Kisa sn, död 1764 28/12
i Bromhult, Kisa sn. (åu,d).
Står som ogift i Bromhult i mtl 1705 och som gift med Johan i mtl
1706.
240 Sven Larsson. Bonde i Vi, S Vi sn. (BP).
Gift med
241 Kerstin Persdotter. (BP).
242 Knut Knutsson, född 1681, död (begravd 1763 1/7) i Karsnäs,
S Vi sn. Bonde i Kåreda, S Vi sn. (BP).
Gift 1712 5/10 i Djursdala sn med
243 Maria Gunnarsdotter, född 1690 i Hallersrum, Djursdala sn,
död (begravd 1760 22/6) i Karsnäs, S Vi sn. (BP).
244 Jöns Persson, född 1700 21/11 i Korpklev, Kisa sn, död 1768 14/4
i Rävsala, V Eneby sn. Bonde, nämndeman, riksdagsman i Rävsala,
V Eneby sn. (f,v1-2,d). R.
Bouppteckning 1768 31/5. Representerade Kinda härad vid 1746-1747
års riksdag [LM].
Enligt bytesbrev 1722 25/7 gav bröderna Jöns och Birger Perssöner
till sin styvfar Nils Månsson, sin mor Elin Persdotter och deras
barn, brödernas faders, sal. Per Månssons, inlösta halva
skattegård Ennesbo i Kisa sn, medan Jöns och Birger däremot bekom
halva skattehemmanet Korpklev och 3/4 skattehemmanet Rävsala,
uppbud 1:a ggn 1722 20/11.
Gift 1723 26/5 i Kisa sn med
245 Anna Andersdotter, född 1699 14/10 i Hult, Kisa sn, död 1755 24/7
i Rävsala, V Eneby sn. (f,v,bg,bou).
Bouppteckning 1755 10/12, enligt den avled hon 1755 24/7, begravd
27/7.
246 Samuel Larsson, född (döpt 1688 25/3) i Bankevid, V Eneby sn,
död 1757 16/1 i Berga, V Eneby sn. Bonde i Berga, V Eneby sn.
(dp,v,bg,bou).
Bouppteckning 1757 5/5, enligt den död 1757 16/1, begravd 23/1.
Gift 1714 9/5 i V Eneby sn med
247 Kerstin Månsdotter, född 1691 28/1 i Svana, N Vi sn.
(f,v,mtl) levde 1779.
Enligt BP död 1755 bg 1/9 i Berga.
248 Per Larsson = 116
249 Kerstin Persdotter = 117
250 Sven Olofsson = 118
251 Elin Johansdotter = 119
252 Anders Fröstensson, född 1692 12/4 i Gölingstorp, Kisa sn,
död (begravd 1723 3/3) i Öknehult, Kisa sn. Bonde i Öknehult,
Kisa sn. (f,v,tp).
Gift 1712 25/5 i Kisa sn med
253 Ingeborg Nilsdotter, född 1677 ca i Knoppetorp, Kisa sn,
död (begravd 1749 17/9) i Folkingstorp, Folkinge, Kisa sn.
(v,bg).
Vid vigseln från Knoppetorp. Enligt åu född 1679, hon bör dock ha
varit några år äldre. Hon var först trolovad med adelsryttaren
Anders Persson, se dombok 1704 16/6 och 1712 12/3.
254 Birger Vidmundsson = 112
255 Elin Svensdotter = 113
*** VIII ***
256 Per Svensson, född 1668 i Emtefall, Kisa sn,
död (begravd 1731 28/11) i Hökhult, Kisa sn. Bonde i Hökhult,
Kisa sn. (domb,v,bg).
Vid tinget 1694 18/6 vittnar han och uppges då vara 26 år. Köpte
del i Hökhult av svärfadern 1698 8/12. Bodde i Drögsnäs, V Eneby
sn 1715. Köpte del i Drögsnäs 1708 27/3 men sålde hemmanet 1714
10/6 till Karl Enström.
Gift 1688 24/6 i Kisa sn med
257 Elin Andersdotter, född 1665 ca i Drögsnäs, V Eneby sn.
(v) levde 1730.
258 Sune Jönsson, född 1634, död (begravd 1710 6/2) i Hitthem,
Kisa sn. Bonde i Hitthem, Kisa sn. (åu,v1-2,bg).
Bonde i Yxsmedshult, V Eneby sn 1662-1663, i Hitthem från 1665
[mtl].
Gift 1680 ca med
259 Kerstin Persdotter, född 1649, död (begravd 1707 24/2) i Hitthem,
Kisa sn. (åu,bg).
260 Nils Persson = 138
261 Sara Larsdotter Jern = 139
262 Måns Svensson, född 1667 i Falla, Tidersrum sn,
död (begravd 1737 18/4) i Farsbo, Kisa sn. Bonde i Farsbo,
Kisa sn. (f,v,bg).
Farsbo var en utjord under Tommestorp, Kisa sn. Uppges felaktigt
vara 60 år i db!
Gift 1687 2/10 i Tidersrum sn med
263 Ramfrid Larsdotter, född 1668 i Bygdämne, Tidersrum sn,
död (begravd 1743 7/6) i Farsbo, Kisa sn. (v,bg).
Enligt Kisa db 57 år, troligen felskrivning för 75 år.
264 Erik Persson, född 1633 i Gummetorp, Kisa sn,
död (begravd 1696 5/1) i Bjärkeryd, Kisa sn. Bonde i Bjärkeryd,
Kisa sn. (åu,bg).
Protesterade vid tinget 1685 4/6 mot att Olof Persson i Fröåsa
sökt fasta på del i Bjärkeryd eftersom han på sin hustrus sida
ansåg sig vara närmast att lösa i börd. Vid tinget 1685 12/10
"beviste Erik Persson i Bjärkeryd med sitt ätteregister att han
var närmare än Olof på sin hustrus vägnar " att få inlösa jorden.
Erik beviljades uppbud på "halva skattegården som är södra gården
i Bjärkeryd".
Gift 1665 ca med
265 Maria Jonsdotter, född 1640 ca i Bjärkeryd, Kisa sn,
död (begravd 1723 24/2) i Bjärkeryd, Kisa sn. (tp).
266 Anders Månsson, född 1650 i Basteberg, Malexander sn,
död (begravd 1719 4/1) i Örsebo, Kisa sn. Rusthållare i Örsebo,
Kisa sn. (åu,v,bg).
Köpte 1/2 sk hmt Örsebo av svärfadern Sune Månsson 1686 24/12.
Gift 1676 4/6 i Malexander sn med
267 Ingrid Sunesdotter, född 1655 ca i Aspenäs, Malexander sn,
död (begravd 1728 3/3) i Örsebo, Kisa sn. (v,tp).
268 Zackris Andersson, född 1630 ca i Järneke, S Vi sn,
död (begravd 1678 12/5) i Yxefall, Kisa sn. Bonde i Yxefall,
Kisa sn. (v,bg,mtl).
Enligt mtl död 1678 (står med i mtl 1678 men Kerstin står som änka
i mtl 1679) men i dödboken finns bg 1678 12/5 Zackris i
Hässlehylta, möjligen felskrivning? Dyker upp i Yxefall i mtl
1659. Övertog tydligen den gård i Yxefall som tidigare brukats av
hans hustrus morbror Per Håkansson.
Gift 1659 19/6 i Kisa sn med
269 Kerstin Persdotter, född (döpt 1642 18/9) i Högtomta, Kisa sn.
(dp,v,domb).
Står som änka i Yxefall ännu 1684 (mtl). Levde 1690 i Orlunda,
Skeda sn. Hon och hennes son Anders Zackrisson i Yxefall sålde
1693 27/7 hennes del i Högtomta till hennes bror Nils Persson.
272 Mats Håkansson, född 1620 ca i Näs, Kisa sn,
död (begravd 1671 5/3) i Fagerhult, Kisa sn. Bonde i Fagerhult,
Kisa sn. (mtl,bg).
Bonde i Yxefall 1655-1658 (mtl), senare i Fagerhult, Kisa sn.
Gift 1650 ca med
273 Ingeborg Andersdotter, född 1632 i Bjärkeryd, Kisa sn,
död (begravd 1710 22/10) i Klevsfall, Kisa sn. (mtl,åu,v2,bg).
g före 1657. Hon avstod sin arvsrätt i Högtomta till Nils Persson
enligt förlikning 1699 11/8.
274 Per Larsson, född 1633, död (begravd 1691 9/8) i Grönede,
Kisa sn. Bonde,häradsdomare,riksdagsman i Grönede, Kisa sn.
(åu,v,bg,mtl). R.
Nämndeman i Kinda hd, häradsdomare, representerade Kinda och Ydre
härader vid 1686 års riksdag [LM].
Gift 1659 12/6 i Kisa sn med
275 Botilla Birgersdotter, född 1637 i Grönede, Kisa sn,
död (begravd 1694 11/4) i Grönede, Kisa sn. (åu,v,bg).
276 Per Jönsson, född 1615 ca i Högtomta, Kisa sn,
död (begravd 1672 9/6) i Högtomta, Kisa sn. Bonde, kyrkvärd
i Högtomta, Kisa sn. (v,bg,mtl,domb).
Om barnen se dombok 1690 4/7. Han och fadern skrev under en syn
mellan Högtomta och Skankebo 1652, där sägs att det var "ett
svågerskap" mellan parterna. Skankebobönderna var Jon Olofsson och
dennes måg Per Håkansson. Per Håkansson var bror till Per Jönssons
hustru Elin Håkansdotter. Per köpte 1669 20/5 brodern Nils del i
Högtomta.
Gift 1641 6/6 i Kisa sn med
277 Elin Håkansdotter, född 1620 ca i Froghult, Kisa sn,
död (begravd 1693 26/2) i Högtomta, Kisa sn. (v1-2,bg,mtl).
278 Lars Andersson, född 1611, död (begravd 1698 6/2)
i Herrefall, Kättestorp, Kisa sn. Bonde, kyrkvärd i Kättestorp,
Kisa sn. (åu,v,bg,mtl).
I Kisa i mtl 1657-1661, i Kättestorp fr mtl 1662.
Gift 1655 ca med
279 Kerstin Jakobsdotter, född 1630 ca i Kisa, Kisa sn,
död (begravd 1679 9/2) i Kättestorp, Kisa sn. (mtl,bg).
g före 1657
282 Erik Amundsson, född 1624, död 1709 25/5 i Norrby, Asby sn. Bonde
i Tovarp, Asby sn. (åu,d).
Gift 1655 ca med
283 Ingrid Månsdotter, död (begravd 1688 15/1) i Norrby, Asby sn.
(bg).
g före 1657.
284 Tyr Olofsson, född 1639 i Gibbehult, Tidersrum sn, död 1726 4/6
i Svana, N Vi sn. Bonde i Bjärkefall, Tidersrum sn. (åu,v,d).
Gift 1673 15/6 i N Vi sn med
285 Ragnhild Eriksdotter, född 1651 i Njärvefall, N Vi sn,
död 1736 19/8 i Svana, N Vi sn. (åu,v,d).
286 Per Persson, född 1660, död 1722 18/9 i Örsvik, Tidersrum sn.
Bonde i Örsvik, Tidersrum sn. (åu,d).
Gift med
287 NN NN.
Troligen dotter till Nils Håkansson och Brita Karlsdotter i
Örsvik.
288 Per Håkansson. Bonde i Böle, Tidersrum sn. (mtl).
I Böle i mtl 1656-1661
Gift med
289 Brita Jonsdotter. (mtl).
290 Per Botolfsson, född 1615 ca i Björndal, Kisa sn,
död (begravd 1668 19/3) i Grönede, Kisa sn. Bonde i Grönede,
Kisa sn. (v,bg,mtl).
Gift 1642 22/6 i Kisa sn med
291 Maria Birgersdotter, född 1625 ca i Grönede, Kisa sn,
död (begravd 1671 12/2) i Folkinge, Kisa sn. (v1-2,bg,mtl).
292 Mickel Eriksson, född 1615 i Idebo, Malexander sn,
död (begravd 1687 31/7) i Idebo, Malexander sn.
Bonde, nämndeman, sexman i Idebo, Malexander sn. (åu,v,bg).
Bonde i Idebo, Malexander sn, nämndeman i Ydre hd. Var enligt
Kinda hd dombok 1675 då han vittnade 60 år gammal.
Gift 1635 14/6 i Malexander sn med
293 Cecilia Amundsdotter, född 1615 ca i Månhult, Malexander sn.
(v) levde ännu 1688.
levde ännu 1688 "Mickels änka utgammal" [mtl].
294 Elf Nilsson, född 1600 ca i Idebo, Malexander sn.
Bonde, nämnde- o riksdagsman i Idebo, Malexander sn.
levde ännu 1691 utgammal. R.
Bonde i Idebo, kyrkvärd, nämndeman 1648-1672, representerade Kinda
och Ydre härader vid 1668 års riksdag [LM].
Gift med
295 Elin Nilsdotter. (mtl).
298 Måns Jonsson = 140
299 Ingrid Eriksdotter = 141
304 Samuel Birgersson, född 1635, död 1724 20/5 i Kopperarp,
Tidersrum sn. Bonde, nämndeman i Årteflod, Tidersrum sn. (åu,d).
Gift med
305 Kerstin Håkansdotter, död 1724.
Så heter hon förmodligen, en h Kerstin Håkansdotter i Årteflod var
fadder i Kisa sn 1697.
306 Nils Persson, född 1619 i Krutebo, Tidersrum sn, död 1696 2/10
i Krutebo, Tidersrum sn. Bonde i Krutebo, Tidersrum sn.
(åu,d,mtl).
1657,1658
Gift med
307 Maria Eriksdotter, född 1631, död (begravd 1701 29/12) i Krutebo,
Tidersrum sn. (åu,bg,mtl).
g före 1657
310 Erik Amundsson = 282
311 Ingrid Månsdotter = 283
312 Samuel Svensson, född 1638 i Bänarp, Tidersrum sn,
död (begravd 1704 13/3) i Bänarp, Tidersrum sn. Bonde i Bänarp,
Tidersrum sn. (åu,bg).
Köpte delar i Bänarp av sin bror och sina svågrar 1697 2/2.
Gift med
313 NN.
314 Måns Månsson = 176
315 Ingrid Samuelsdotter = 177
316 Torbjörn Svensson = 228
317 Sigrid Nilsdotter = 229
318 Måns Karlsson, född 1656 i Folkinge, Kisa sn,
död (begravd 1712 9/3) i Folkinge, Kisa sn. Bonde, nämndeman
i Folkinge, Kisa sn. (åu,v1-2,bg).
Nämndeman i Kinda hd 1691 4/11, avsked som nämndeman 1706 5/6.
Gift 1693 7/6 i Kisa sn med
319 Brita Persdotter, född 1670 ca i Grönede, Kisa sn,
död (begravd 1742 19/9) i Folkinge, Kisa sn. (v,bg).
Trots den felaktiga åu i db är detta troligen den Brita som avled
1742.
320 Sven Bengtsson, född 1625 ca i Linneberg, Tidersrum sn,
död (begravd 1668 7/6) i Linneberg, Tidersrum sn. Bonde
i Linneberg, Tidersrum sn. (mtl,bg).
I Linneberg från 1658.
Gift med
321 Kerstin Uddsdotter, född 1626 i Råshult, Tidersrum sn,
död (begravd 1702 28/9) i Norrkullen, Tidersrum sn. (åu,bg,mtl).
322 Måns, död (begravd 1688 24/6) i Storarp, Tidersrum sn. Bonde
i Storarp, Tidersrum sn. (bg).
324 Per Andersson, född 1670, död 1737 28/4 i Gibbehult,
Tidersrum sn. Bonde i Gibbehult, Tidersrum sn. (åu,d).
I vb står Per och Maria i Falla!
Gift 1694 21/10 i Tidersrum sn med
325 Maria Olofsdotter, född (döpt 1671 3/12) i Gibbehult,
Tidersrum sn, död 1754 20/3 i Gibbehult, Tidersrum sn. (dp,BN).
326 Nils Eriksson, född (döpt 1682 17/1) i Kopperarp, Tidersrum sn.
Bonde i Kopperarp, Tidersrum sn. (dp,v).
Gift 1707 20/10 i Tidersrum sn med
327 Brita Månsdotter, född (döpt 1686 3/10) i Årteflod, Tidersrum sn,
död 1756 ../8 i Havredalen, Vimantorp, Kisa sn.
(dp,v,domb 1713,bou).
Bouppteckning 1756 20/10, enligt den avled hon i augusti 1756, ej
i db.
330 Jakob Henriksson, född 1642 i Krakow, Svenska Pommern,
död 1716 6/3 i Lida, Kvillinge sn. Befallningsman i Lida,
Kvillinge sn. (LG).
Jakob var född i Svenska Pommern år 1642. Han var son till en
fattig fiskare. När Jakob var 8 år gammal (1653) tog Överste Otto
Schulman honom med sig till Sverige och Svärtinge säteri (Ö Eneby
sn). Jakob fick först gå i vall med fåren på Svärtinge, sedan blev
han vedpojke, därefter gårdsdräng och så småningom sin egen dräng.
Till sist hade Jakob genom flit, arbetsamhet och trohet avancerat
till frälsefogde på Svärtinge åt änkefru Kristina Posse. 1693
gifte sig Jakob med Maria, som tjänat som frustupiga åt fru Posse
i 13 år. Ca 1695 köpte Jakob Lida säterirusthåll i Kvillinge sn.
Enligt sonsonen Johan Henrik Lidén var Jakob en ganska from och
gudfruktig människa. Han hade en mycket god hälsa och sägs aldrig
ha legat stilla en enda dag i sitt liv, fram till sjukdomen som
ändade hans liv. Han ska ha haft goda krafter ända fram till sin
död. ["Documenter rörande Lindéniska slägten" i UUB,
handskriftssamlingen X273].
Gift 1693 8/1 i Ö Eneby sn med
331 Maria Röding, född 1663, död 1739 7/9 i Lida, Kvillinge sn. (LG).
Nämnd i Johan Henrik Lidéns släktutredning 1767.
332 Måns Nilsson, född 1655 ca, död 1715/18 i Skankebo, V Eneby sn.
Bonde, sexman i Skankebo, V Eneby sn. (v,mtl).
Bonde i Svana, N Vi sn till 1691, därefter i Björksnäs, Kisa sn
några år. Bonde i Skankebo, V Eneby sn från ca 1697 (ej i mtl
1695), sexman. Skriven för Skankebo ännu 1715 [mtl], 1718 står
sonen Nils med modern. Lucka i V Eneby dödbok 1716 8/7 - 1731
17/1. Köpte skatte- eller besittningsrätten i Skankebo 1711 27/6
av jungfru Helena Maria Oljeqvist [Kinda domb 1711 7/11].
Gift 1683 3/6 i Kisa sn med
333 Ingegärd Isaksdotter, född 1660 ca i Skördefall, Kisa sn,
död (begravd 1734 6/2) i Skankebo, V Eneby sn. (v,bg).
I dödboken anges hennes ålder till 64 år men med tanke på att hon
gifte sig 1683 är detta orimligt, föräldrarna gifte sig ca 1645.
Sålde sin del i Skördefall till brodern Sven 1691 30/6.
334 Nils Månsson, född 1680 ca, död 1750 22/3 i Korpklev, Kisa sn.
Bonde i Korpklev, Kisa sn. (v,bou).
Bouppteckning 1750 16/4.
Gift 1711 17/5 i Kisa sn med
335 Elin Persdotter, född 1675 i Grönede, Kisa sn, död 1752 9/4
i Korpklev, Kisa sn. (åu,v1-2,bou,bg).
Bouppteckning 1752 1/5, enligt den avled hon 9/4, begravd 19/4.
Ärvde jord i Ennesbo
336 Anders Svensson, född 1662, död 1731 6/2 i Bjärkefall,
Tidersrum sn. Bonde. kyrkvärd i Bjärkefall, Tidersrum sn. (åu,d).
338 Lars Jonsson, född 1656 i Råshult, Tidersrum sn, död 1716 6/11
i Råshult, Tidersrum sn. Bonde i Råshult, Tidersrum sn. (åu,v,d).
342 Måns Jonsson = 140
343 Ingrid Eriksdotter = 141
344 Nils Larsson, död 1754 25/7 i Björntorp, Tidersrum sn. Bonde
i Björntorp, Tidersrum sn. (bou).
Dräng i Sjövik vid vigseln. Bouppteckning 1754 17/10.
Gift 1714 13/6 i N Vi sn med
345 Elin Olofsdotter, född (döpt 1690 23/2) i Björntorp,
Tidersrum sn, död 1743 7/2 i Björntorp, Tidersrum sn. (dp,v,d).
Piga i Gallebo vid vigseln.
346 Per Jonsson, född (döpt 1679 23/3) i Krutebo, Tidersrum sn,
död (begravd 1734 11/6) i Krutebo, Tidersrum sn. Bonde i Krutebo,
Tidersrum sn. (dp,v,bg).
Dräng i Krutebo 1707.
Gift 1707 4/6 i Kisa sn med
347 Elin Nilsdotter, född 1685 ca i Kjusebo, Kisa sn, död 1753 11/2
i Krutebo, Tidersrum sn. (v,bou).
Bouppteckning 1753 28/3.
348 Måns Markusson, född 1680 i Vimantorp, Kisa sn, död 1768 8/11
i Skänninge, Vimantorp, Kisa sn. Bonde i Vimantorp, Kisa sn.
(åu,v,d).
Gift 1711 29/10 i Tidersrum sn med
349 Maria Eriksdotter, född 1688, död 1764 19/2 i Vimantorp, Kisa sn.
(åu,v,d).
Bouppteckning 1764 29/2.
350 Nils Karlsson, född (döpt 1673 6/1) i Kopperarp, Tidersrum sn,
död 1740 28/4 i Kopperarp, Tidersrum sn. Bonde i Kopperarp,
Tidersrum sn. (dp,v1-2,d).
Gift 1708 18/10 i Tidersrum sn med
351 Anna Samuelsdotter, född (döpt 1683 8/7) i Årteflod,
Tidersrum sn, död 1757 29/1 i Kopperarp, Tidersrum sn. (dp,v,d).
352 Måns Larsson, född 1620 ca i Korpklev, Kisa sn,
död (begravd 1682 16/7) i Korpklev, Kisa sn. Bonde i Korpklev,
Kisa sn. (mtl,bg).
Ägde 1/3 i hela gården Korpklev.
Gift 1655 ca med
353 Kerstin Botolfsdotter, född 1625 ca i Björndal, Kisa sn,
död (begravd 1713 3/5) i Korpklev, Kisa sn. (åu,bg).
Enligt en med all säkerhet överdriven åu i db född 1618.
354 Samuel Larsson, född 1615 i Fröåsa, Kisa sn,
död (begravd 1681 18/12) i Fröåsa, Kisa sn. Bonde, gästgivare
i Fröåsa, Kisa sn. (v1-2,bg,mtl).
Gift 1641 20/7 i V Eneby sn med
355 Brita Olofsdotter, född 1620 ca i St Rothult, V Eneby sn,
död (begravd 1670 4/12) i Fröåsa, Kisa sn. (v,bg,mtl).
356 Jonas Mårtensson Cassel, född 1633, död (begravd 1701 30/5)
i Tidersrum, Tidersrum sn. Bonde i Sjöhult, N Vi sn. (åu,bg).
Gift med
357 Brita Birgersdotter, född 1630 ca i Sjöhult, N Vi sn,
död 1716 27/4 i Hudda, Tidersrum sn. (åu,d).
Född 1621 enligt åu, troligare ca 1630.
358 Jöns Andersson, född 1645 ca i Bjärkeryd, Kisa sn,
död (begravd 1691 29/11) i Bjärkeryd, Kisa sn.
Kronolänsman, bonde i Bjärkeryd, Kisa sn. (bg,v,App).
Kronolänsman i Kinda södra distrikt 1673-1691. Han sålde sin del i
Högtomta till sin kusin Nils Persson där.
barn bg 1671, bg 1672, bg 1677.
Gift 1671 25/6 i Kisa sn med
359 Margareta Larsdotter Jern, född 1655 i Kisa, Kisa sn,
död 1732 24/3 i Bjärkeryd, Kisa sn. (åu,v1-2,d).
360 Sven Persson, född (döpt 1645 9/4) i Bollkind, Kisa sn,
död 1732 5/2 i Bollkind, Kisa sn. Bonde i Bollkind, Kisa sn.
(dp,v,d).
Köpte delar i Bollkind av sina bror- och systerbarn 1695 12/2,
fasta 1697 1/3.
Gift 1670 12/6 i Kisa sn med
361 Botilla Nilsdotter, född 1650 ca i Folkinge, Kisa sn,
död (begravd 1745 4/1) i Bollkind, Kisa sn. (v,bg).
362 Isak Henriksson Räf, född 1616 i Hemmershult, Fryele sn,
död (begravd 1701 28/7) i Ö, Kisa sn. Löjtnant i Ö, Kisa sn.
(åu,bg,mtl).
Löjtnant vid Nylands och Tavastehus kavalleriregemente 1659-1665.
Kallas fältväbel i Ydre dombok 1661 19/2 då han bodde i Börshult,
Torpa sn och krävde en gammal skuld som han, efersom han varit
många år i fiendeland, inte kunnat kräva tidigare.
Gift 1663 med
363 Maria Hemmingsdotter, född 1641 i Ringshult, Torpa sn,
död 1699 21/4 i Ö, Kisa sn. (åu,d).
Ringshult är nuvarande Liljeholmen.
364 Anders Månsson = 266
365 Ingrid Sunesdotter = 267
366 Måns Eriksson Holming, född 1663, död 1705 5/7 i Kisa krog,
Kisa sn. Kronolänsman i Kisa krog, Kisa sn. (åu,v,bg,App).
Uppbördsskrivare, kronolänsman i Kinda södra distrikt 1692 24/11
(8/6). Köpte Mjällerum 1695.
Gift 1691 21/6 i Motala sn med
367 Kerstin Andersdotter Wetterström, född 1672 ca, död 1725 4/11
i Mjällerum, Kisa sn. (v1-2,d,ÖÄ9).
372 Jakob Bengtsson, född 1674, död 1739 24/6 i Månhult,
Malexander sn. Bonde i Månhult, Malexander sn. (åu,d).
Från Bjärhult vid vigseln.
Gift 1702 12/10 i Torpa sn med
373 Ingrid Jönsdotter, född 1681 i Rås, Torpa sn,
död (begravd 1737 1/5) i Månhult, Malexander sn. (åu,bg).
374 Sven Månsson = 226
375 Karin Larsdotter = 227
376 Nils Persson = 138
377 Sara Larsdotter Jern = 139
378 Måns Svensson = 262
379 Ramfrid Larsdotter = 263
380 Nils Svensson = 180
381 Margareta Isaksdotter = 181
382 Nils Andersson = 182
383 Katarina Månsdotter Holming = 183
384 Jöns Hemmingsson, född 1622 i Mjölsefall, Kisa sn,
död (begravd 1699 10/12) i Näs, Kisa sn. Bonde, sexman i Näs,
Kisa sn. (åu,bg,mtl).
"Jöns Hemmingsson i Näs besvärar sig över skattegården i
Mjölsefall, hans broder Knut till honom och hans broder Sven,
vardera för 18 dr Kmt pantsatt". [dombok 1674 18/9]. Jöns hade
under äktenskapet med Kerstin Fröstensdotter inlöst hemmanet Näs
enligt fastebrev 1650 17/5. 1698 29/1 sålde han och hustrun halva
hemmanet till hennes släkting Anders Karlsson i Idebo men deras
söner Frösten och Bengt överklagade och fick köpet hävt vid tinget
1699 8/2.
Gift 1645 ca med
385 Kerstin Fröstensdotter, född 1610 i Näs, Kisa sn,
död (begravd 1704 6/6) i Näs, Kisa sn. (åu,bg,mtl).
386 Olof Månsson, född 1615 i Gästared, Gullered sn,
död (begravd 1695 5/5) i Viprödsle, Kisa sn. Bonde i Viprödsle,
Kisa sn. (åu,bg,mtl). AVip10.
Bonde i Viprödsle, Kisa sn, står för hemmanet i mtl från 1676
och ännu 1689, 1691 står sonen Anders för hemmanet. Sålde 1690 4/1
till assessor Olof Häger sin hustrus Elisabet Svensdotters
arvslott i Falla efter hennes farmor Sigrid för 50 daler Kmt.
Gift 1655 ca med
387 Elisabet Svensdotter, född 1634 i Viprödsle, Kisa sn,
död (begravd 1710 20/3) i Måla, Kisa sn. (åu,bg,domb).
388 Sven Månsson, född 1620 ca i Skördefall, Kisa sn,
död (begravd 1675 21/2) i Skördefall, Kisa sn. Bonde i Skördefall,
Kisa sn. (bg,mtl).
Ättling till Nils i Fagerhult, se domboken 1688.
Gift 1650 ca med
389 Karin Olofsdotter, född 1629, död (begravd 1696 5/1) i Skördefall,
Kisa sn. (åu,bg,mtl).
g före 1655
390 Erik Gudmundsson, född 1637, död (begravd 1717 17/11)
i Skördefall, Kisa sn. Bonde, sexman i Gäddefall, Kisa sn.
(åu,bg,mtl).
Dyker upp i Gäddefall i mtl 1676. Tidigare arrendator i Hovby, V
Eneby sn.
400 Sune Jönsson = 258
401 Kerstin Persdotter = 259
402 Detlof Detlofsson, född 1652 i Kölefors, Kisa sn,
död (begravd 1731 7/3) i Berga, V Eneby sn. Bonde i Berga,
V Eneby sn. (v,bg,mtl).
Gift 1674 21/6 i V Eneby sn med
403 Anna Jonsdotter, född (döpt 1653 27/11) i Berga, V Eneby sn.
(dp,v).
404 Vidmund Månsson = 224
405 Ingegärd Jakobsdotter = 225
406 Sven Månsson = 226
407 Karin Larsdotter = 227
408 Olof Jonsson, född 1649, död 1735 22/5 i Långstorp,
Malexander sn. Bonde i Långstorp, Malexander sn. (åu,v,d).
Gift 1675 17/10 i Malexander sn med
409 Sigrid Nilsdotter, född 1645 ca, död (begravd 1719 18/5)
i Långstorp, Malexander sn. (åu,v,bg).
Enligt åu i db född 1647 men eftersom hon var gift före 1662 var
hon troligen född några år tidigare.
410 Sven Månsson = 226
411 Karin Larsdotter = 227
412 Jonas Jakobsson, född 1645 i Kryparebo, Asby sn,
död (begravd 1719 22/2) i Landsnäs, Malexander sn. Bonde
i Braskebo, Asby sn. (åu,v2,bg).
Gift 1675 21/11 i Asby sn med
413 Kerstin Persdotter, född 1655 i Bänarp, N Vi sn,
död (begravd 1732 7/12) i Landsnäs, Malexander sn. (åu,v,bg).
414 Håkan Hemmingsson, född (döpt 1675 13/6) i Basteberg,
Malexander sn, död 1749 i L Farsbo, Ulrika sn. Bonde i Bjärhult,
Malexander sn. (dp,v,d).
Bonde i Örsebo, Kisa sn, senare i Bjärhult, Malexander sn och
slutligen i L Farsbo, Ulrika sn.
Gift 1702 12/10 i Tidersrum sn med
415 Maria Mickelsdotter, född (döpt 1672 17/3) i Håredal,
Tidersrum sn, död 1743 3/10 i L Farsbo, Ulrika sn. (dp,v,d).
I fb, vb o db kallad Margareta, annars alltid Maria, så tex i mtl
1695.
418 Per Bengtsson, född 1616, död (begravd 1696 29/11) i Svärdsvik,
Malexander sn. Bonde i Svärdsvik, Malexander sn. (åu,bg,mtl).
Gift 1650 ca med
419 Kerstin Månsdotter. (mtl) levde 1697.
g före 1657
420 Hemming Håkansson, född 1616, död (begravd 1695 27/10) i Enshult,
Malexander sn. Bonde i Enshult, Malexander sn. (åu,bg,mtl).
Gift 1650 ca med
421 Sara Hansdotter. (mtl).
g före 1657
422 Måns Jonsson. Bonde i Bränna, Malexander sn. (v,mtl).
Gift 1680 31/5 i Malexander sn med
423 Anna Sunesdotter, född 1649 i Aspenäs, Malexander sn,
död (begravd 1695 31/3) i Bränna, Malexander sn. (åu,v,bg).
424 Pål NN, född 1634, död (begravd 1712 28/1) i Hult, Kisa sn. Bonde
i Hult, Kisa sn. (åu,bg).
Gift med
425 Karin Karlsdotter, född 1638 ca i Folkinge, Kisa sn,
död (begravd 1706 18/2) i Hult, Kisa sn. (bg).
Enligt åu född 1634 men eftersom föräldrarna gifte sig 1637 måste
hon vara född några år senare.
426 Anders Andersson, född 1632. Bonde i Malma, V Eneby sn.
(v1-2,mtl) levde 1710.
Bodde i Malma ännu 1694 då han vittnade och anges vara 62 år och
hade bott i Malma i 34 år. Köpte, tillsammans med styvsonen Samuel
Eriksson, 1708 27/3 skatterättigheten i Lindhylta av kronan.
Gift 1661 27/10 i V Eneby sn med
427 Anna Persdotter, född 1636 i Rävantorp, V Eneby sn,
död (begravd 1695 16/6) i Malma, V Eneby sn. (åu,v1-2,bg).
Piga i Rävantorp vid 1:a vigseln. Hos föräldrarna i mtl 1657. Änka
i Malma 1661.
430 Anders Månsson = 266
431 Ingrid Sunesdotter = 267
432 Olof Jonsson = 408
433 Sigrid Nilsdotter = 409
434 Sven Månsson = 226
435 Karin Larsdotter = 227
436 Jonas Jakobsson = 412
437 Kerstin Persdotter = 413
438 Håkan Hemmingsson = 414
439 Maria Mickelsdotter = 415
440 Erik Persson, född 1616, död 1715 27/7 i Someke, Tidersrum sn.
Bonde i Someke, Tidersrum sn. (åu,v,d).
Gift 1687 16/10 i Tidersrum sn med
441 Ingrid Karlsdotter, född 1667, död 1740 25/3 i Someke,
Tidersrum sn. (åu,v1-2,d).
442 Frösten Svensson = 194
443 Ingegärd Eriksdotter = 195
444 Per Larsson, född 1620, död (begravd 1672 29/5) i Grönede,
Kisa sn. Bonde i Grönede, Kisa sn. (bg,mtl).
Vid tinget 1665 uppges han vara 45 år. Bonde i Gulltorp, V Eneby
sn 1650-1663, sedan i Bjärkeryd, Kisa sn där han bodde 1665, bonde
i Grönede, Kisa sn från 1669. Hade köpt 1/4 i Bjärkeryd av sin
kusin änkan Gunilla Olofsdotter enligt dombok 1660 13/10. Enligt
dombok 1664 12/10 då han står som Per i Gulltorp var han systerson
till Frösten Eriksson.
Gift 1650 ca i Kisa sn med
445 Gunilla Birgersdotter, född 1632 i Grönede, Kisa sn,
död (begravd 1704 30/10) i Grönede, Kisa sn. (åu,v2,bg,mtl).
448 Måns NN, född 1600 ca, död 1651/1652 i Pinnarp, Kisa sn. Bonde
i Pinnarp, Kisa sn. (tp) död före 1656.
Gift med
449 Ragnhild Jönsdotter, född 1610 ca, död (begravd 1672 28/4)
i Pinnarp, Kisa sn. (bg,mtl).
Änka 1656 [mtl].
450 Jakob Birgersson, född 1620 ca i Grönede, Kisa sn,
död (begravd 1661 19/7) i Folkinge, Kisa sn. Bonde i Folkinge,
Kisa sn. (bg,mtl,domb).
Råkade i januari 1656 vådaskjuta sin bror Per Birgersson i
Bjärkered till döds under jakt i skogen. Köpte en sjättedel i
Folkinge av hustruns systerson Jonas Karlsson.
Gift 1645 ca med
451 Kerstin Nilsdotter, född 1626 i Folkinge, Kisa sn,
död (begravd 1706 18/2) i Folkinge, Kisa sn. (åu,bg,mtl).
Domboken 1706 5/6 ger besked om hennes barn i bägge äktenskapen
och var de bodde. Hon ärvde 1/2 skattegården Folkinge, som framgår
av domboken 1664 12/10 hade hennes halvsyster Maria Jonsdotter
ärvt den andra halvan.
454 Lars Nilsson. Bonde i Bjälnäs, Malexander sn. (mtl) levde 1673.
Gift med
455 Kerstin Jonsdotter. (mtl).
456 Sven Nilsson, född 1635 ca, död (begravd 1683 24/6) i Misterfall,
Kisa sn. Bonde i Misterfall, Kisa sn. (v,bg).
Gift 1664 3/1 i Kisa sn med
457 Brita Torbjörnsdotter Dufva, född 1640 ca i Misterfall, Kisa sn,
död (begravd 1724 25/5) i Attskabben, Misterfall, Kisa sn.
(v,tp).
Men 1723 6/1 tp efter h Brita i Misterfall, snarare hon väl?
458 Nils Matsson, född 1625 i Örsgänge, Tidersrum sn,
död (begravd 1682 19/1) i Örsgänge, Tidersrum sn. Bonde
i Örsgänge, Tidersrum sn. (åu,bg,mtl).
I Årteflod i mtl 1657, 1658
Gift med
459 Ingeborg Persdotter, född 1631, död 1697 6/5 i Örsgänge,
Tidersrum sn. (mtl,åu,d).
g före 1657.
460 Birger Nilsson, född 1649, död 1722 31/10 i Linneberg,
Tidersrum sn. Bonde i Storarp, Tidersrum sn. (åu,d).
Gift 1675 ca med
461 Maria Svensdotter, född 1651, död 1728 23/12 i Linneberg,
Tidersrum sn. (åu,d).
462 Måns Hansson, född 1637, död 1713 17/2 i Årteflod, Tidersrum sn.
Gästgivare, krögare i Årteflod, Tidersrum sn. (åu,d,domb).
Om barnen se domboken 1713 9/11 # 7.
Gift med
463 Gertrud Aronsdotter, född 1640, död (begravd 1710 6/11)
i Årteflod, Tidersrum sn. (åu,bg,domb).
Enligt BP troligen dotter till Aron Hollingsson, bonde i Målen, N
Vi sn och Gertrud Persdotter.
464 Anders NN, död (begravd 1672 29/12) i St Rothult, V Eneby sn.
Bonde i St Rothult, V Eneby sn. (bg).
N och S Rothult finns i mtl, men inte St Rothult, varför? Svåger
till Måns Ebbesson i Bromhult och Anders Olofsson i Kvarntorp
enligt dombok 1670 18/2.
Gift med
465 Ingeborg (Olofsdotter), född 1620 ca. (mtl).
466 Anders Månsson, född 1640 ca, död 1710 i Sillstad, Hycklinge sn.
Bonde, nämndeman i Sillstad, Hycklinge sn. (CFH).
Gift med
467 Ingegärd Larsdotter, död 1711 i Sillstad, Hycklinge sn. (CFH).
468 Knut Larsson, född 1630, död (begravd 1697 18/7) i S Rothult,
V Eneby sn. Bonde i S Rothult, V Eneby sn. (åu,v,bg).
Gift 1663 21/6 i Kisa sn med
469 Maria Persdotter, född (döpt 1643 9/7) i Björndal, Kisa sn,
död (begravd 1696 13/9) i S Rothult, V Eneby sn. (dp,v,bg).
470 Håkan Månsson, född 1637, död (begravd 1711 12/2) i Yxsmedshult,
V Eneby sn. Bonde, sexman i Yxsmedshult, V Eneby sn. (åu,v2,bg).
Bonde i Yxsmedshult, V Eneby sn från 1666 [mtl].
Skatteköpte 1706 28/9 hemmanet Yxsmedshult.
Sexman 1689, 1691, 1695, underskrev mtl med sitt bomärke:.
Gift 1660 ca med
471 Kerstin Persdotter, född 1636, död (begravd 1705 24/6)
i Yxsmedshult, V Eneby sn. (åu,bg).
gift före 1666
472 Per Persson, född 1638 i Gummetorp, Kisa sn,
död (begravd 1716 2/12) i Gummetorp, Kisa sn. Bonde i Gummetorp,
Kisa sn. (åu,v,bg).
Köpte delar i Gummetorp av sina systrar 1685 20/5. Blev stämd av
sina brorsöner Anders Eriksson och Per Eriksson i Bjärkeryd 1707
11/6. Per Persson i Gummetorp och brodern Erik Persson i Bjärkeryd
nämns i dombok 1685 16/3.
Gift 1669 31/1 i V Eneby sn (även i Kisa vb) med
473 Cecilia Månsdotter, född 1633, död (begravd 1713 9/8) i Gummetorp,
Kisa sn. (åu,v1-2,bg).
474 Sven Isaksson, född 1650 ca i Skördefall, Kisa sn,
död (begravd 1723 3/2) i Skördefall, Kisa sn. Bonde i Skördefall,
Kisa sn. (v1-2,tp).
I Björksnäs 1691.
Gift 1678 26/5 i Malexander sn med
475 Ingrid Mickelsdotter, född 1654 i Idebo, Malexander sn,
död 1700 6/8 i Skördefall, Kisa sn. (åu,v,d).
476 Arvid Eketrä, född 1642 18/5, död 1686 13/5 i Väsby, Horn sn.
Kapten i Väsby, Horn sn. (EÄ2).
Utomäktenskaplig förbindelse 1677 med
477 Beata Gudmundsdotter, född i Hult, Horn sn. (BP).
Änka i Måla, Horn sn 1677.
478 Måns Larsson, född 1625 ca i Bromhult, Kisa sn,
död (begravd 1680 11/1) i Bromhult, Kisa sn. Bonde i Bromhult,
Kisa sn. (mtl,bg).
Gift 1666 ca med
479 Elin Persdotter, född 1645, död (begravd 1706 30/9) i Bromhult,
Kisa sn. (mtl,åu,v2,bg).
486 Gunnar Jonsson. Bonde i Hallersrum, Djursdala sn.
Svåger till Karl Wiström, kyrkoherde i Bälinge sn, Södermanland.
488 Per Månsson, född 1671 i Korpklev, Kisa sn,
död (begravd 1710 13/3) i Korpklev, Kisa sn. Bonde, nämndeman
i Korpklev, Kisa sn. (åu,v,bg).
Köpte delar i Korpklev 1708 20/10 av diverse olika släktingar så
att han blev ägare av halva Korpklev, den andra halvan ägdes av
brodern Måns.
Gift 1697 26/5 i Kisa sn med
489 Elin Persdotter = 335
490 Anders Gabrielsson, född 1673 i Hult, Kisa sn,
död (begravd 1739 18/10) i Hult, Kisa sn. Bonde i Hult, Kisa sn.
(åu,v,bg).
Gift 1698 1/11 i Kisa sn med
491 Elisabet Eriksdotter, född 1681 i Gäddefall, Kisa sn,
död (begravd 1758 11/6) i Hult, Kisa sn. (åu,v,bg).
492 Lars Jönsson, född 1645 ca i Väsby, V Eneby sn, död i Pålhult,
V Eneby sn. Bonde i Bankevid, V Eneby sn. (v,mtl).
I Pålhult 1716.
Gift 1670 30/10 i V Eneby sn med
493 Brita Karlsdotter, född 1650 ca i Klockargården, V Eneby sn.
(v,mtl).
494 Måns Nilsson = 332
495 Ingegärd Isaksdotter = 333
496 Lars Andersson = 232
497 Elin Andersdotter = 233
498 Per Knutsson = 234
499 Elin Håkansdotter = 235
500 Olof Persson = 236
501 Ingrid Svensdotter = 237
502 Johan Arvidsson = 238
503 Gunilla Månsdotter = 239
504 Frösten Andersson, född 1655 ca i Gölingstorp, Kisa sn,
död (begravd 1726 30/10) i Gölingstorp, Kisa sn. Bonde, organist
i Gölingstorp, Kisa sn. (v,tp).
Gift 1682 11/6 i Kisa sn med
505 Karin Isaksdotter, född 1664 i Ö, Kisa sn,
död (begravd 1710 15/5) i Gölingstorp, Kisa sn. (åu,v,bg).
506 Nils Persson, född 1645 ca, död (begravd 1678 23/6) i Knoppetorp,
Kisa sn. Bonde i Knoppetorp, Kisa sn. (v,bg).
Gift 1671 18/6 i Kisa sn med
507 Margareta Eriksdotter, född 1642 i Knoppetorp, Kisa sn,
död (begravd 1709 25/4) i Knoppetorp, Kisa sn. (åu,v1-2-3,bg).
508 Vidmund Månsson = 224
509 Ingegärd Jakobsdotter = 225
510 Sven Månsson = 226
511 Karin Larsdotter = 227
*** IX ***
512 Sven Olofsson, död (begravd 1682 2/4) i Emtefall, Kisa sn. Bonde
i Emtefall, Kisa sn. (bg,mtl).
I Emtefall i mtl 1664-1679. barn bg 1676 5/3.
Gift med
513 Anna NN. (mtl).
514 Anders Jonsson, född 1611, död (begravd 1713 31/3) i Hökhult,
Kisa sn. Bonde i Hökhult, Kisa sn. (åu,v,bg,mtl).
102 år enl dödbok. Men i domboken 1694 anges han vara 70 år vilket
verkar rimligare. Bonde i Drögsnäs, V Eneby sn, senare i Hökhult,
Kisa sn.
Gift 1652 31/10 i V Eneby sn med
515 Susanna Mauritzdotter, född 1630 ca i Hökhult, Kisa sn,
död (begravd 1715 7/8) i Hökhult, Kisa sn. (v,tp,mtl).
520 Per Jönsson = 276
521 Elin Håkansdotter = 277
522 Lars Andersson = 278
523 Kerstin Jakobsdotter = 279
524 Sven Persson. Bonde i Falla, Tidersrum sn. (mtl).
Senare torpare i Mokullen, Misterfall, Kisa sn.
Gift med
525 Kerstin Sunesdotter, född 1640 ca i Falla, Tidersrum sn. (mtl).
526 Lars Persson. Bonde i Bygdämne, Tidersrum sn. (mtl).
I mtl 1666 med h Elisabet, kvar ännu 1695.
Gift med
527 Elisabet NN. (mtl).
528 Per Olofsson, född 1600 ca, död (begravd 1671 ../12) i Gummetorp,
Kisa sn. Bonde, nämndeman i Gummetorp, Kisa sn. (bg,mtl).
1698 6/2 bg Per i Gummetorp, 80 år, vem är det? Möjligen var
Sigrid omgift med denne Per efter Per Olofssons död.
Gift 1630 ca med
529 Sigrid Persdotter, född 1610 ca, död (begravd 1687 10/4)
i Gummetorp, Kisa sn. (bg,mtl).
Hon uppsade vid tinget 1674 18/9 sin måg Måns Olofsson från både
bruk och hemvist i gården eftersom hon hade hos sig sonen Erik
Persson.
530 Jonas Andersson, född 1600, död (begravd 1682 24/9) i Bjärkeryd,
Kisa sn. Bonde i Bjärkeryd, Kisa sn. (åu i domb,mtl,bg).
Tidigare bosatt i Gulltorp, 1640, och i Hult, bodde i Bjärkeryd
åtminstone från 1647, fasta på gården i Bjärkeryd 1653 12/9. Han
uppges vid tinget 1665 23/5 då han vittnade vara 65 år. Vittnade
1679 11/4, hade bott 2 år i Hult.
Gift med
531 Ingrid Jonsdotter, död (begravd 1672 14/4) i Bjärkeryd, Kisa sn.
(mtl,bg).
532 Måns Nilsson, född 1600, död (begravd 1691 10/5) i Basteberg,
Malexander sn. Bonde i Basteberg, Malexander sn. (åu,bg).
Gift med
533 Kerstin Nilsdotter, död (begravd 1680 29/2) i Basteberg,
Malexander sn. (bg).
534 Sune Månsson, född 1620 ca i Håredal, Tidersrum sn. Bonde, sexman
i Aspenäs, Malexander sn. (mtl,domb) levde 1687.
Ägde 1/2 skattehemmanet Örsebo 1679-1687. Ägde också Söderhult,
Tidersrum sn. Vid 80 år enligt mtl 1686 vilket måste vara
betydligt överdrivet.
Gift 1640 ca med
535 Brita Hemmingsdotter, född 1610, död (begravd 1695 14/4)
i Håredal, Tidersrum sn. (åu,bg [Malexander db],mtl).
536 Anders Persson, död 1662 i Järneke, S Vi sn. Bonde i Järneke,
S Vi sn. (mtl,domb,tp) nämnd 1631-1660.
1632 13/3 Axel Oxenstiernas tjänare.
Gift med
537 Maria Zackrisdotter, född 1600 ca i Föllingsö, Kisa sn.
538 Per Jönsson = 276
539 Elin Håkansdotter = 277
544 Håkan Fröstensson, född 1600 ca i Näs, Kisa sn. Bonde i Näs,
Kisa sn. (BP).
Knekt 1627. Fast han var gift hade han 1635 belägrat och avlat
barn med Elin Jönsdotter. 1636 hade han belägrat och avlat barn
med Karin Andersdotter i Gisslehult. Han dömdes till döden vid
häradsrätten 1637 2/6 men ärendet remiterades till Hovrätten.
Gift med
545 NN NN.
546 Anders Jönsson, född 1605 ca i Högtomta, Kisa sn, död 1665 ca
i Bjärkeryd, Kisa sn. Bonde, nämndeman i Bjärkeryd, Kisa sn.
(mtl).
Brukade 1651 en gård i Yxefall (domb 1652 13/10). Nämndeman i
Kinda hd 1655 25/5, och ännu 1660 11/4, ej med 1664 5/2. Står i
mtl med hustrun i Bjärkeryd ännu 1660, men i Kisa 1661, sedan åter
i Bjärkeryd.
Gift 1630 ca med
547 Kerstin Jönsdotter. (mtl) 1657.
Änka i Bjärkeryd med sonen Jöns Andersson 1665.
548 Lars. Rättare i Sommenäs.
550 Birger Nilsson, född 1590 ca i Grönede, Kisa sn,
död (begravd 1668 22/11) i Grönede, Kisa sn.
Bonde, nämndeman, sexman i Grönede, Kisa sn. (bg,mtl,domb).
Nämnd i ÄL2 tillsammans med fadern 1615-1618. bg i db Birger i
Gröndal (!) men i kyrkoräk tp 1669 efter Birger i Grönede. "över
50 år" 1648 25/10 då han vittnade [domb], levde 1654. Att Birger i
Grönede var son till Nils i Grönede, "som bodde där före honom",
framgår också i Kinda dombok 1679 11/4.
Gift med
551 Elin Jakobsdotter, född 1600 ca, död (begravd 1660 15/4)
i Grönede, Kisa sn. (bg,mtl).
552 Jöns (Andersson?), född 1580 ca, död (begravd 1664 7/8)
i Högtomta, Kisa sn. Bonde, kyrkvärd i Högtomta, Kisa sn.
(mtl,bg) nämnd 1610-.
Han och hans hustru förlorade under "Jutefejden" 1611 alla gamla
papper och åtkomsthandlingar på Högtomta. Nämnd i kyrä från 1610,
i ÄL2 1613-1618. I mtl 1656 finns en Jöns Andersson nämnd i
Högtomta, detta har OE använt i sin uppsats om släkten Sparf i
Släktforskarnas årsbok 1996. Emellertid kallas han Jöns Persson i
utskrivningslängder från 1630-talet enligt CFH, vilket jag dock
inte kan bekräfta i dagsläget. Han eller hustrun var emellertid
från Högtomta och barn till Per Jonsson där.
Gift med
553 Ingeborg (Persdotter?), död 1656 i Högtomta, Kisa sn.
Levde ännu 1652 14/5 i hög ålder i Högtomta.
554 Håkan NN, död 1651 i Yxefall, Kisa sn. Bonde i Froghult, Kisa sn.
(v2,tp).
Nämnd i gåvolängden 1642-1648.
Gift med
555 Ingeborg NN, död (begravd 1642 6/11) i Froghult, Kisa sn. (bg).
Tp 1642 18/10.
558 Jakob Olofsson, född 1600 ca, död (begravd 1644 20/10) i Kisa,
Kisa sn. Krögare i Kisa krog, Kisa sn. (bg).
Nämnd i Kisa 1642 (C:2 s 39)
Gift med
559 Sara Larsdotter, född 1610 ca i Norrköping, död 1687 24/4
i Ramshult, Kisa sn. (v2,d,mtl).
568 Olof Tyrsson, född 1608, död 1692 8/8 i Gibbehult, Tidersrum sn.
Fänrik i Gibbehult, Tidersrum sn. (åu,d,1:LGH).
Soldat vid Östgöta infanteriregemente 1638, korpral i 12 år,
rustmästare 1654, sergeant 1656, fänrik 1659, avsked 1674. Bosatt
i Gibbehult från 1652.
Gift med
569 Maria Nilsdotter. (mtl).
570 Erik Håkansson, född 1622, död (begravd 1700 15/7) i Njärvefall,
N Vi sn. Bonde i Njärvefall, N Vi sn. (åu,bg).
Gift med
571 Anna Jonsdotter, född 1626, död 1693 4/2 i Njärvefall, N Vi sn.
(åu,d).
574 Nils Håkansson, född 1624 i Örsvik, Tidersrum sn, död 1694 3/2
i Örsvik, Tidersrum sn. Bonde i Örsvik, Tidersrum sn. (åu,d,mtl).
g före 1656
Gift 1650 ca med
575 Brita Karlsdotter, född 1625 i Falla, Tidersrum sn,
död (begravd 1707 12/5) i Örsvik, Tidersrum sn. (åu,bg,mtl).
576 Håkan NN, död 1654 ca i Böle, Tidersrum sn. Bonde i Böle,
Tidersrum sn. (mtl).
I mtl 1653, 1655 står "änkan" i Böle, 1656 Per Håkansson.
Gift med
577 Brita Larsdotter. (mtl).
I mtl 1657 står h Brita Larsdotter i Böle, i mtl 1658 änkan Brita
Larsdotter i Böle
580 Botolf NN, född 1580 ca, död 1654 i Björndal, Kisa sn. Bonde
i Björndal, Kisa sn. (tp) nämnd 1613-1618.
582 Birger Nilsson = 550
583 Elin Jakobsdotter = 551
584 Erik Nilsson, född 1590 ca i Idebo, Malexander sn,
död (begravd 1633 19/5) i Idebo, Malexander sn. Bonde, nämndeman
i Idebo, Malexander sn. (bg).
Bonde i Idebo, Malexander sn, var nämndeman i Ydre hd 1629.
586 Amund Bengtsson, född 1585 ca i Månhult, Malexander sn.
Bonde, sexman i Månhult, Malexander sn.
(ÄL2,mtl) nämnd 1614-1659.
Nämnd 1614-1659 som bonde i frälsehemmanet Månhult, Malexander sn.
Sexman 1624, 1628, 1631 o 1636, undertecknar mtl med A.
Amund ägde enligt boskapslängd 1620: 1 häst, 1 sto, 2 oxar, 8 kor,
4 kvigor, 12 får, 5 svin, utsäde på åker 3 1/2 tunna, utsäde på
fall 1 tunna. 1624: 1 sto, 2 oxar, 8 kor, 3 stutar, 3 kvigor, 9
gamla får, 6 unga får, 6 gamla svin, utsäde 3 tunnor. 1627: 1
häst, 4 kor, 3 stutar, 3 kvigor, 3 gamla får, 3 unga får, 2 gamla
svin, 4 unga svin. 1628: 1 häst, 1 ungt sto, 4 kor, 2 stutar, 3
kvigor, 13 gamla getter, 2 unga getter, 1 risbit, 6 gamla får, 3
unga får, 2 gamla svin, 1 ungt svin. 1629: 1 gammalt sto, 1 ungt
sto, 6 kor, 3 stutar, 3 kvigor, 6 gamla getter, 8 unga getter, 2
gamla svin, 2 unga svin. 1630: 1 gammalt sto, 1 ungt sto, 6 kor,
2 stutar, 6 kvigor, 3 risbitar, 12 gamla getter, 8 unga getter,
3 gamla får, 3 unga får, 1 gammalt svin, 1 ungt svin, utsäde 3
tunnor. 1631: 1 gammalt sto, 1 ungt sto, 4 stutar, 7 kor, 5 kvi-
gor, 5 gamla får, 7 unga får. 1635: 1 fåle, 1 gammalt sto, 4 stut-
ar, 10 kor, 5 kvigor, 12 gamla får, 8 unga får, 16 gamla getter,
8 unga getter, 1 gammalt svin, 1 ungt svin. 1636: 1 fåle, 1 sto,
2 oxar, 4 stutar, 9 kor, 6 kvigor, 4 risbitar, 16 gamla getter,
8 unga getter, 10 gamla får, 8 unga får, 2 gamla svin.
Gift med
587 Ingeborg Nilsdotter, född 1591, död (begravd 1681 31/7) i Högbo,
Malexander sn. (åu,bg).
Bodde vid sin död hos sonen Nils i Högbo.
588 Nils Elfsson, född i Idebo, Malexander sn. Bonde, nämndeman
i Idebo, Malexander sn. (sk,ÄL2) nämnd 1599-1619.
Bonde i Idebo, Malexander sn, nämndeman i Ydre hd. Bevittnar
köpebrev 1599 29/4. Bomärke: .
Gift med
589 NN NN.
598 Erik Amundsson = 282
599 Ingrid Månsdotter = 283
608 Birger Håkansson, född 1586, död (begravd 1680 25/1) i Årteflod,
Tidersrum sn. Bonde i Björntorp, Tidersrum sn. (mtl,domb,bg).
I Björntorp i mtl 1657, 1658. I Årteflod 1676 då han vittnade och
angavs vara "vid 90 år". Tjänade hos Måns i Skänninge året före
det stora dödåret.
Gift med
609 Kerstin Persdotter. (mtl).
612 Per, död 1652 i Krutebo, Tidersrum sn. Bonde i Krutebo,
Tidersrum sn. (d).
624 Sven. Bonde i Bänarp, Tidersrum sn.
Gift med
625 Brita. (domb) död före 1691 10/9.
628 Måns Larsson = 352
629 Kerstin Botolfsdotter = 353
630 Samuel Larsson = 354
631 Brita Olofsdotter = 355
632 Sven Nilsson = 456
633 Brita Torbjörnsdotter Dufva = 457
634 Nils Matsson = 458
635 Ingeborg Persdotter = 459
636 Karl Larsson, född 1616, död 1700 2/5 i Folkinge, Kisa sn. Bonde
i Folkinge, Kisa sn. (åu,v1,3,4,5,mtl,d).
20 barn enligt db, av dessa är 7 kända.
Gift 1650 ca med
637 Ingeborg Månsdotter, född 1630 ca, död 1665 i Folkinge, Kisa sn.
(mtl,tp) nämnd 1657-1662.
638 Per Larsson = 444
639 Gunilla Birgersdotter = 445
640 Bengt Hansson, född 1595. Bonde i Linneberg, Tidersrum sn. (mtl).
I mtl 1657, 1658 står sonen för hemmanet. 70 år enligt dombok 1665
14/2.
Gift med
641 Gertrud Olofsdotter. (mtl).
642 Udd Larsson, född 1595 ca, död 1663 29/9 i Råshult, Tidersrum sn.
Bonde i Råshult, Tidersrum sn. (mtl,d).
mtl 1650-1656, dombok 1652 14/5.
Gift med
643 Karin Jonsdotter, död 1665 12/10 i Råshult, Tidersrum sn.
(d,mtl).
650 Olof Tyrsson = 568
Gift 1670 ca med
651 Anna Windischer von Pegmitz, född 1642 i Tyrolen,
död (begravd 1708 27/5) i Gibbehult, Tidersrum sn. (åu,bg,1:LGH).
g före 1673. Efterlevde med 7 barn 1692, "Hans fattiga hustru
sitter i ett ringa hemman med sju barn, hon blev i det kejserliga
kriget (1648) tagen inemot Tyrolens berg och haver ingen människa
att duka sig till" [1:aLGH].
652 Erik. Bonde i Kopperarp, Tidersrum sn.
654 Måns Hansson = 462
655 Gertrud Aronsdotter = 463
662 Per Andersson Röding. Frälsefogde i Hylinge säteri, V Husby sn.
(LG).
Nämnd i födelseboken för V Husby sn (E) 1675-1677. 1670 finns en
annan fogde (Herman). 1683 finns en ny fogde på Hylinge. Dessutom
nämnd i Johan Henrik Lidéns släktutredning från 1767.
Gift med
663 Sofia Bengtsdotter. (LG).
Nämnd i V Husby sn som fogdehustrun på Hylinge 1673-1677.
666 Isak Månsson, född 1623 i Skördefall, Kisa sn,
död (begravd 1691 28/6) i Skördefall, Kisa sn.
Bonde, rättare på Mjölsefall i Skördefall, Kisa sn. (åu,bg,mtl).
Bonde i Skördefall, Kisa sn, från 1648, rättare åt herr Bengt
Kugelhielm på Mjölsefall, Kisa sn.
Skänkte pengar till kyrkan: 1645 2 öre, 1647 10 öre, 1648 16 öre,
1652 2 mark, 1653 2 mark, 1654 20 öre, 1655 1 mark, 1657 2 mark,
1659 3 mark, 1660 2 mark, 1662 2 mark, 1663 16 öre, 1664 3 mark,
1665 1 mark, 1667 2 mark, 1668 1 mark 24 öre, 1670 2 mark 4 öre,
1671 3 mark, 1672 3 mark, 1673 3 mark, 1674 1 mark 16 öre, 1675
1 mark, 1676 1 mark, 1677 24 öre, 1678 24 öre, 1679 8 öre, 1680
8 öre, 1681 8 öre, 1682 24 öre, 1683 24 öre, 1684 24 öre, 1685
8 öre, 1686 24 öre, 1687 24 öre, 1688 8 öre, 1690 1 mark 16 öre,
testamente 1691 efter Isak i Skördefall till kyrkan 3 mark.
Tilldömdes 1688 17/2 halva Fagerhult som han ärvt efter Nils i
Fagerhult. Enligt lagmansrättens dom 17/9 1690 var han sonsons son
till Nils i Fagerhult.
Att Sven och Isak Månssöner i Skördefall är bröder framgår av
domboken 1649 18/10 då de förgäves försökte få Bringstorp överfört
från Örsebo till Skördefall.
Gift 1645 ca med
667 Maria Jakobsdotter, född 1625 i Ö, Kisa sn,
död (begravd 1684 2/3) i Skördefall, Kisa sn. (åu,bg,mtl).
Gift före 1648.
670 Per Hemmingsson, född 1630 ca i Mjölsefall, Kisa sn, död
i Grönede, Kisa sn. Bonde, kyrkvärd i Kottebo, Kisa sn. (mtl,v2).
Bonde i Kottebo 1657-1661, i Mjölsefall 1662, åter i Kottebo
-1679, i Grönede 1685-1693 (mtl).
Gift 1673 1/6 i Kisa sn med
671 Gunilla Birgersdotter = 445
676 Jonas Uddsson, född 1630 ca i Råshult, Tidersrum sn. Bonde
i Råshult, Tidersrum sn. (mtl) 1658-.
Gift 1655 ca med
677 Kerstin Jönsdotter, född 1628, död (begravd 1708 11/4) i Råshult,
Tidersrum sn. (mtl,bg).
686 Erik Amundsson = 282
687 Ingrid Månsdotter = 283
690 Olof Mickelsson = 146
691 Sigrid Elfsdotter = 147
692 Jonas Persson, född 1634 i Krutebo, Tidersrum sn,
död (begravd 1704 12/9) i Krutebo, Tidersrum sn. Bonde i Krutebo,
Tidersrum sn. (åu,bg).
Gift med
693 Margareta NN, född 1642, död 1694 29/3 i Krutebo, Tidersrum sn.
(åu,d).
694 Nils Persson, född (döpt 1657 18/5) i Gulltorp, V Eneby sn,
död 1737 30/5 i Kjusebo, Kisa sn. Bonde, sexman i Kjusebo,
Kisa sn. (dp,v,d).
Felaktig åu i db.
Gift 1681 25/5 i Kisa sn med
695 Maria Matsdotter, född 1660 ca i Fagerhult, Kisa sn. (v).
696 Markus Nilsson, född 1660 ca i Vimantorp, Kisa sn, död 1745 27/1
i Skänninge, Vimantorp, Kisa sn. Torpare i Skänninge, Vimantorp,
Kisa sn. (d).
Enligt åu i Kisa db född ca 1669 vilket verkar orimligt ungt,
troligen född ca 1660. Ägde 1/4 i Vimantorp. Köpte 1687 10/2.
Gift 1680 ca med
697 Barbro Bengtsdotter, född 1660 ca, död 1738 8/3
i Skänninge, Vimantorp, Kisa sn. (bg).
700 Karl Håkansson, född 1622 i Örsvik, Tidersrum sn, död 1699 18/3
i Kopperarp, Tidersrum sn. Bonde i Kopperarp, Tidersrum sn.
(åu,d,mtl).
Bonde i Örsvik 1650-1657, bonde i Kopperarp från 1658. gift före
1650. 1665 avled ett litet barn hos Karl i Kopperarp.
Gift 1645 ca med
701 Karin Persdotter, född 1626, död (begravd 1708 16/2) i Kopperarp,
Tidersrum sn. (åu,bg,mtl).
g före 1650.
702 Samuel Birgersson = 304
703 Kerstin Håkansdotter = 305
704 Lars Månsson, född 1588 i Korpklev, Kisa sn, död 1665 i Korpklev,
Kisa sn. Bonde, kyrkvärd i Korpklev, Kisa sn.
(mtl,domb,tp) nämnd 1618-1658.
Vid tinget 1648 uppges han vara 60 år, det framgår också att hans
syster bor i Bjärkeryd.
Gift med
705 Bengta Håkansdotter, död 1665 i Korpklev, Kisa sn. (mtl,tp).
706 Botolf NN = 580
708 Lars Persson, född 1581, död (begravd 1665 4/6) i Fröåsa,
Kisa sn. Bonde, sexman i Fröåsa, Kisa sn.
(åu,bg,mtl) nämnd 1619-1658.
Bonde i skattehemmanet Fröåsa, Kisa sn. "Lasse i Fröåsa" ägde
enligt boskapslängden 1620: 1 häst, 1 sto, 1 oxe, 7 kor, 4 lego
kor, 6 getter, 1 ung get, 18 får, 2 svin, utsäde 4 tunnor, sved-
jor 1/2 tunna, alltsammans värderat till 11 mark 5 1/2 öre.
1627: 1 häst, 1 sto, 1 ungt sto, 4 stutar, 3 kor, 2 kvigor, 6 får,
2 unga får, 3 risbitar, 3 unga getter, 4 svin, 1 ungt svin, utsäde
4 tunnor. 1628: 1 häst, 1 ungt sto, 1 fåle, 4 kor, 4 stutar, 3
kvigor, 4 får, 2 unga får, 1 risbit, 4 unga svin, utsäde 4 tunnor.
1629: 1 häst, 1 fåle, 2 stutar, 4 kor, 3 kvigor, 4 får, 3 unga
får, 3 svin, 3 unga svin, utsäde 4 tunnor. 1632: 1 fåle, 1 gammalt
sto, 3 stutar, 5 kor, 4 kvigor, 8 gamla getter, 5 unga getter, 6
gamla får, 4 unga får, 1 gammalt svin, 1 ungt svin, utsäde 3 tun-
nor. Bomärke (1631,1636): (1635,38,41,42,43):
Nämnd i dombok 1653 12/9 tillsammans med sonen Samuel.
Gift med
709 Ingrid NN. (mtl) levde ännu 1648.
710 Olof NN. Bonde i St Rothult, V Eneby sn. (mtl,v2).
Gift med
711 NN NN.
712 Mårten Persson Cassel, död 1645 i Ramsmåla, Torpa sn. Ryttare
i Ramsmåla, Torpa sn. (PHT). M.
"född ängeländare", se PHT 1914 s 41-46.
714 Birger Svensson, död 1663 7/4 i Sjöhult, N Vi sn. Bonde i Sjöhult,
N Vi sn. (d).
Om barnen se Ydre dombok 1692 13/6.
Gift med
715 Ramborg Erlandsdotter, född i Sjöhult, N Vi sn,
död (begravd 1676 10/4) i Sjöhult, N Vi sn. (bg).
716 Anders Jönsson = 546
717 Kerstin Jönsdotter = 547
718 Lars Andersson = 278
719 Kerstin Jakobsdotter = 279
720 Per Eriksson, född 1598 i Bollkind, Kisa sn,
död (begravd 1694 11/2) i Bollkind, Kisa sn. Bonde, kyrkvärd
i Bollkind, Kisa sn. (åu,bg,domb,mtl).
Enligt åu i dödbok född 1596 men enligt dombok 1681 var han född
den hösten Stångebro slag stod, alltså 1598. Kyrkvärd 1642 18/10.
Uppböd 1661 12/2 en tredjedel i Bollkind som han köpt av sin bror
Karl i Mjällerum. Se dombok 1677 26/2 då sönerna Per, Sven, Erik
och Karl nämnes, samt deras omyndiga brorsbarn.
Gift med
721 Ingefrid Hansdotter, född 1605 ca, död (begravd 1676 12/11)
i Bollkind, Kisa sn. (bg,mtl).
Kallas Ingefrid Andersdotter i mtl 1657 men Ingefrid Hansdotter
i mtl 1658-1659, ej mantalsskriven senare.
722 Nils Nilsson, född 1582 i Ruda, Mörlunda sn,
död (begravd 1681 27/3) i Folkinge, Kisa sn. Bonde i Folkinge,
Kisa sn. (åu,bg,mtl).
Födelseort framgår av dombok 1652 12/10.
Gift 1645 ca med
723 Brita Larsdotter. (mtl) levde 1668.
726 Hemming Nilsson. Bonde i Ringshult, Torpa sn. (BP) nämnd 1648.
728 Måns Nilsson = 532
729 Kerstin Nilsdotter = 533
730 Sune Månsson = 534
731 Brita Hemmingsdotter = 535
732 Erik NN.
734 Anders Jonsson, född 1635, död 1715. Krögare i Motala sn. (ÖÄ).
Gift 1664 med
735 Karin Månsdotter, född 1639, död 1693. (ÖÄ).
744 Bengt. Bonde i Bjärhult, Malexander sn.
I Bjärhult 1693 med hustru och sönerna Jakob och Kasten.
Gift med
745 NN.
746 Jöns, född 1635, död 1723. Bonde i Rås, Torpa sn.
750 Lars Nilsson = 454
751 Kerstin Jonsdotter = 455
752 Per Jönsson = 276
753 Elin Håkansdotter = 277
754 Lars Andersson = 278
755 Kerstin Jakobsdotter = 279
756 Sven Persson = 524
757 Kerstin Sunesdotter = 525
758 Lars Persson = 526
759 Elisabet NN = 527
760 Sven Persson = 360
761 Botilla Nilsdotter = 361
762 Isak Henriksson Räf = 362
763 Maria Hemmingsdotter = 363
764 Anders Månsson = 266
765 Ingrid Sunesdotter = 267
766 Måns Eriksson Holming = 366
767 Kerstin Andersdotter Wetterström = 367
768 Hemming Svensson, född 1598 i Mjölsefall, Kisa sn,
död (begravd 1665 30/4) i Mjölsefall, Kisa sn. Bonde, kyrkvärd
i Mjölsefall, Kisa sn. (åu,bg,mtl).
Gift 1620 ca med
769 Kerstin, född 1600 ca, död (begravd 1642 15/10) i Mjölsefall,
Kisa sn. (bg).
770 Frösten NN. Bonde i Näs, Kisa sn. (ÄLII) nämnd 1617-1622.
Gift med
771 NN NN, död (begravd 1645 18/8) i Näs, Kisa sn. (bg).
Håkans mor i Näs.
772 Måns NN. Bonde i Gästared, Gullered sn. (ÄL2) nämnd.
774 Sven Sunesson, född 1605 ca i Falla, Tidersrum sn. Bonde, knekt
i Viprödsle, Kisa sn. nämnd 1627-1636. AVip10.
Bonde i Viprödsle, Kisa sn från 1627, nämnd som knekt 1635, ej
nämnd efter 1636, troligen död i krig.
Gift med
775 Ingeborg NN. nämnd 1634-1637.
Nämnd som fadder i Malexander tillsammans med mannen 1634, i
kyrkoräkenskaper 1637.
776 Måns Svensson, född 1590 ca, död 1630 ca i Skördefall, Kisa sn.
Bonde i Skördefall, Kisa sn. (mtl) nämnd 1625-1628.
Bonde i skattehemmanet Skördefall 1/4 mtl, Kisa sn, nämnd
1625-1628, ej nämnd därefter. Han förliktes med Amund Bengtsson i
Månhult om gränsen mellan Skördefall och Månhult 1625 26/9. Måns
ägde 1627: 1 häst, 1 sto, 2 stutar, 6 kor, 3 kvigor, 1 får, 1 ungt
får, 8 getter, 3 unga getter, 1 risbit, 2 svin, utsäde 1 1/2
tunna. 1628: 1 häst, 4 kor, 2 stutar, 3 kvigor, 3 risbitar, 16
getter, 4 unga getter, 1 svin, utsäde 1 1/2 tunna. Att Sven o Isak
verkligen är bröder bevisas av kyrkoräkenskaperna 1647 7/11 då
bland betalarna till kyrkan nämns "Sven i Skördefall 10 öre, Isak
hans broder 10 öre".
Gift med
777 Kerstin NN, död 1668/1669 i Skördefall, Kisa sn. (tp).
Tp 1668 28/10-1669 15/11, 1 daler i testamente till kyrkan.
804 Detlof Detlofsson, född 1620, död (begravd 1707 21/4) i Berga,
V Eneby sn. Bonde i Rävsala, V Eneby sn. (åu,v,bg,mtl).
I Kölefors, Kisa sn ännu 1657, senare i Rävsala, V Eneby sn.
Enligt domboken 1651 kallas han Detlof smed i Kölefors då han fick
böta för han fällt en ek på Yxefalls ägor.
Gift 1651 12/10 i V Eneby sn med
805 Ingegärd Torstensdotter, född 1630 i Rökinge, V Eneby sn,
död (begravd 1703 3/5) i Rävsala, V Eneby sn. (åu,v,bg,mtl).
Piga i Rökinge vid vigseln.
806 Jonas Hemmingsson, född 1620 ca, död (begravd 1685 12/4) i Berga,
V Eneby sn. Bonde i Berga, V Eneby sn. (bg,mtl).
Gift med
807 Gunilla Eriksdotter, död (begravd 1681 27/11) i Berga,
V Eneby sn. (bg,mtl).
808 Måns NN = 448
809 Ragnhild Jönsdotter = 449
810 Jakob Birgersson = 450
811 Kerstin Nilsdotter = 451
814 Lars Nilsson = 454
815 Kerstin Jonsdotter = 455
822 Lars Nilsson = 454
823 Kerstin Jonsdotter = 455
824 Jakob Birgersson, född 1610 ca, död (begravd 1674 8/11)
i Kryparebo, Asby sn. Bonde i Kryparebo, Asby sn. (bg,mtl).
Gift med
825 Gunilla Amundsdotter, född 1609, död 1690 26/4 i Braskebo,
Asby sn. (åu,d,mtl).
826 Per Berntsson, död (begravd 1667 28/4) i Bänarp, N Vi sn. Bonde
i Bänarp, N Vi sn. (bg,mtl).
Gift med
827 Kerstin Persdotter. (mtl) levde ännu 1678.
828 Hemming Håkansson, född i L Farsbo, V Harg sn. Bonde i Basteberg,
Malexander sn. (mtl).
Gift 1673 ca med
829 NN NN.
830 Mickel Knutsson, född (döpt 1635 28/12) i Aspenäs, Malexander sn,
död (begravd 1719 10/5) i Humlehög, Kisa sn. Bonde i Håredal,
Kisa sn. (dp,bg,mtl).
Gift före 1662. Bonde i Håredal och senare i Örsgänge, Tidersrum
sn. I Håredal i mtl 1662-1695
Gift 1660 ca med
831 Agneta Persdotter, född 1640 ca, död (begravd 1721 19/2)
i Bjärhult, Malexander sn. (bg,mtl).
846 Sune Månsson = 534
847 Brita Hemmingsdotter = 535
850 Karl Larsson = 636
Gift 1637 15/10 i Kisa sn med
851 Maria Jonsdotter, född 1615 ca i Folkinge, Kisa sn, död 1650 ca
i Folkinge, Kisa sn. (v).
Ärvde 1/2 skattegården Folkinge.
854 Per Andersson, född 1600 ca, död (begravd 1666 2/7) i Rävantorp,
V Eneby sn. Bonde i Rävantorp, V Eneby sn. (mtl,bg).
1657, 1658
Gift med
855 Karin Jönsdotter. (mtl).
860 Måns Nilsson = 532
861 Kerstin Nilsdotter = 533
862 Sune Månsson = 534
863 Brita Hemmingsdotter = 535
870 Lars Nilsson = 454
871 Kerstin Jonsdotter = 455
872 Jakob Birgersson = 824
873 Gunilla Amundsdotter = 825
874 Per Berntsson = 826
875 Kerstin Persdotter = 827
876 Hemming Håkansson = 828
877 NN NN = 829
878 Mickel Knutsson = 830
879 Agneta Persdotter = 831
882 Karl NN, född 1634, död 1693 10/8 i Someke, Tidersrum sn. Bonde
i Someke, Tidersrum sn. (åu,d).
884 Sven Månsson = 388
885 Karin Olofsdotter = 389
886 Erik Gudmundsson = 390
888 Lars.
Gift med
889 NN Eriksdotter.
890 Birger Nilsson = 550
891 Elin Jakobsdotter = 551
900 Birger Nilsson = 550
901 Elin Jakobsdotter = 551
902 Nils Nilsson = 722
Gift 1620 ca med
903 NN Olofsdotter, född 1590 ca i Folkinge, Kisa sn, död 1645 ca
i Folkinge, Kisa sn.
Hon ägde hela skattegården Folkinge, hennes 2 döttrar ärvde
hälften var.
910 Jonas Gudmundsson. Bonde i Bjälnäs, Malexander sn.
914 Torbjörn Svensson, född 1610 ca, död 1659 ../6 i Fyn, Danmark.
Kapten i Misterfall, Kisa sn. (v,1:LGH). M.
Var furir vid Östgöta infanteriregemente 1633, fältväbel, fänrik
1641, löjtnant 1645, kapten 1656. Stupade i juni 1659 på Fyn
(eller möjligen vid Fredriksodde), se Petri, 1:LGH II s 350.
Gift 1636 30/11 i Kisa sn med
915 Ingeborg Svensdotter, född 1610 ca, död (begravd 1668 30/8)
i Misterfall, Kisa sn. (v,bg,mtl).
916 Mats Nilsson. Knekt i Örsgänge, Tidersrum sn. nämnd 1628.
924 Hans.
Om barnen se tingprotokoll med Ydre ST 1692 # 16, ST 1693 # 50, HT
1693 # 33, VT 1694 # 35 samt brev i Linköpings domkapitel EIV:35.
Gift med
925 Dorotea Svensdotter, född 1600 ca i Mjölsefall, Kisa sn.
930 Olof Karlsson, född 1600 ca. Bonde i Harg, Kisa sn.
(mtl) levde 1657.
Barn bg 1636 20/8. Verkar leva 1670 18/2 då hans son Anders
Olofsson blivit mördad.
Gift med
931 Gunilla Andersdotter, död (begravd 1664 6/3) i Harg, Kisa sn.
(bg,mtl).
938 Per Botolfsson = 290
939 Maria Birgersdotter = 291
942 Per.
944 Per Olofsson = 528
945 Sigrid Persdotter = 529
948 Isak Månsson = 666
949 Maria Jakobsdotter = 667
950 Mickel Eriksson = 292
951 Cecilia Amundsdotter = 293
952 Johan Eketrä, född 1601 ../11, död 1648 ca. Kapten i Väsby,
Horn sn. (EÄ2).
Kallas salig redan 1648 25/10 i Kinda dombok.
Gift 1625 ca med
953 Karin Bröms. (EÄ2) levde 1665.
954 Gudmund Månsson, död 1665/1666 i Måla, Horn sn. Bonde i Måla,
Horn sn. (CFH) nämnd 1643-1664.
Bonde i Hult, Hycklinge sn, från 1659 i Måla, Horn sn.
Gift med
955 Tora Sigfridsdotter. (CFH) nämnd 1658-1680.
956 Lars NN, död (begravd 1634 29/12) i Bromhult, Kisa sn. Bonde
i Bromhult, Kisa sn. (bg).
Gift med
957 Kerstin Joelsdotter, född 1600 ca, död (begravd 1670 5/6)
i Bromhult, Kisa sn. (bg).
972 Jonas Nilsson. Bonde i Hallersrum, Djursdala sn. (BP).
976 Måns Larsson = 352
977 Kerstin Botolfsdotter = 353
978 Per Hemmingsson = 670
979 Gunilla Birgersdotter = 445
980 Gabriel Persson, född 1636 i Fagerhult, Kisa sn,
död (begravd 1696 13/9) i Hult, Kisa sn. Bonde i Hult, Kisa sn.
(åu,v2,bg).
Gift 1668 4/10 i Kisa sn med
981 Brita Pålsdotter, född 1645 ca, död (begravd 1719 27/12) i Hult,
Kisa sn. (v,tp).
982 Erik Gudmundsson = 390
984 Jöns Larsson, född 1620 ca i Väsby, V Eneby sn,
död (begravd 1673 20/4) i Väsby, V Eneby sn. Bonde i Väsby,
V Eneby sn. (mtl,v,bg).
Gift 1644 25/8 i V Eneby sn med
985 Anna Månsdotter, född 1623, död (begravd 1704 24/7) i Väsby,
V Eneby sn. (åu,v1-2,bg).
Vid sockenstämman 1646 8/11 blev hon anklagad för att ha kastat
sopor ut på allmänna vägen. Hon erkände och dömdes att böta med en
kanna vin.
986 Karl Håkansson, född 1610 ca i Dansbo, V Eneby sn, död 1672 10/2
i Klockargården, V Eneby sn. Klockare i Klockargården,
V Eneby sn. (mtl,d).
Inskriven vid Linköpings gymnasium 1632 7/11. Ägde Pålhult, jmfr
dombok 1662 25/2.
Gift med
987 Cecilia Bengtsdotter, född 1610 i Femsjö sn, död 1696 12/1
i Pålhult, V Eneby sn. (åu,bg).
I brev till domkapitlet 1672 11/4 begärde hon nådår med full
klockarlön med hänsyn till mannens 30-åriga tjänst.
990 Isak Månsson = 666
991 Maria Jakobsdotter = 667
992 Anders NN = 464
993 Ingeborg (Olofsdotter) = 465
994 Anders Månsson = 466
995 Ingegärd Larsdotter = 467
996 Knut Larsson = 468
997 Maria Persdotter = 469
998 Håkan Månsson = 470
999 Kerstin Persdotter = 471
1000 Per Persson = 472
1001 Cecilia Månsdotter = 473
1002 Sven Isaksson = 474
1003 Ingrid Mickelsdotter = 475
1004 Arvid Eketrä = 476
1005 Beata Gudmundsdotter = 477
1006 Måns Larsson = 478
1007 Elin Persdotter = 479
1008 Anders Månsson, född 1625 ca, död (begravd 1686 5/9)
i Gölingstorp, Kisa sn. Bonde i Gölingstorp, Kisa sn. (mtl,bg).
g före 1657. Hade före 1666 26/2 köpt sina syskons delar i
Gölingstorp.
Gift 1650 ca med
1009 Karin Håkansdotter, född 1630 ca i Näs, Kisa sn,
död (begravd 1688 16/12) i Gölingstorp, Kisa sn. (mtl,bg).
1010 Isak Henriksson Räf = 362
1011 Maria Hemmingsdotter = 363
1014 Erik Hansson, född 1600 ca i Knoppetorp, Kisa sn,
död (begravd 1684 23/11) i Knoppetorp, Kisa sn.
Bonde, nämndeman, kyrkvärd i Knoppetorp, Kisa sn. (mtl,bg).
Gift med
1015 Brita Andersdotter, född 1605 ca i Bockrödsle, Odensvi sn,
död (begravd 1690 14/9) i Knoppetorp, Kisa sn. (mtl,bg).
Enligt db var hon 95 år, mera troligt ca 85 år.
1016 Måns NN = 448
1017 Ragnhild Jönsdotter = 449
1018 Jakob Birgersson = 450
1019 Kerstin Nilsdotter = 451
1022 Lars Nilsson = 454
1023 Kerstin Jonsdotter = 455
*** X ***
1030 Mauritz Persson, född 1590 ca, död 1655.
Bonde, nämndeman, riksdagsman i Hökhult, Kisa sn.
(domb) nämnd 1616-1655. R.
Nämnd i Kisa Prästgård 1616-1618, bonde i Gäddefall, Kisa sn
1620-1629, därefter i Hökhult, Kisa sn. Nämndeman i Kinda hd 1640
10/3, häradsdomare 1654. Representerade Kinda hd vid riksdagarna
1643 och 1649 samt Kinda och Ydre härader vid 1655 års riksdag
[LM]. Med VT 1655 ej ST, ej därefter. Kanske dog han under sin
vistelse vid riksdagen 1655. Vid sockenstämman 1655 11/11 gav
änkan 3 1/2 lod silver.
Gift med
1031 Margareta Svensdotter, född 1600 ca, död 1681 13/3 i Hökhult,
Kisa sn. (åu,bg).
Enligt åu i db född 1590, i själva verket måste hon varit något
yngre.
1040 Jöns (Andersson?) = 552
1041 Ingeborg (Persdotter?) = 553
1042 Håkan NN = 554
1043 Ingeborg NN = 555
1046 Jakob Olofsson = 558
1047 Sara Larsdotter = 559
1050 Sune Amundsson, född 1585 ca i Falla, Tidersrum sn,
död (begravd 1666 11/3) i Falla, Tidersrum sn.
Bonde, häradsdomare i Falla, Tidersrum sn. (mtl,bg).
Nämndeman i Kinda hd 1629, häradsdomare 1651, levde ännu 1656
22/10, men var ej med vid ting 1657. Med i mtl till 1652.
Gift med
1051 NN NN.
1062 Jonas NN, död 1645 28/3 i Bjärkeryd, Kisa sn. Bonde i Bjärkeryd,
Kisa sn. (lh,ÄL2,bg) nämnd 1599-1618.
Gift med
1063 Ingeborg NN, död (begravd 1637 12/7) i Bjärkeryd, Kisa sn. (bg).
Tp 1639 13/10 efter Jons hustru i Bjärkeryd.
1068 Måns Nilsson, död 1663 27/11 i Söderhult, Tidersrum sn.
Bonde, sexman i Söderhult, Tidersrum sn. (d,mtl).
Bosatt i Håredal, Tidersrum sn till 1643, därefter i Söderhult,
(dombok 1655 25/9, 1656 11/6) 1648-1657.
Gift med
1069 Lucia Månsdotter, född 1600 ca, död (begravd 1671 1/10)
i Söderhult, Tidersrum sn. (bg).
1074 Zackris Larsson, född i Mjällerum, Kisa sn, död 1643/1648.
Häradsskrivare, nämndeman i Föllingsö, Kisa sn. nämnd 1599-1643.
Köpte halva Bodås av brorsonen Israel Svensson 1625, den andra
halvan hade han tidigare ärvt och köpt. Var häradsskrivare i Kinda
och Ydre häraders fögderi 1619.
Gift med
1075 Ingeborg Svensdotter. (OE).
1076 Jöns (Andersson?) = 552
1077 Ingeborg (Persdotter?) = 553
1078 Håkan NN = 554
1079 Ingeborg NN = 555
1088 Frösten NN = 770
1089 NN NN = 771
1092 Jöns (Andersson?) = 552
1093 Ingeborg (Persdotter?) = 553
1100 Nils Jonsson, född 1565 ca, död 1627 i Grönede, Kisa sn. Bonde
i Grönede, Kisa sn. (tp,ÄL2) nämnd 1599-1618.
Sålde 1599 10/10 del i Korpklev till Måns Persson. Köpte 1602 15/2
1/2 Grönede av Måns i Ekeberg och Per i Mjölsefall (domb 1750
28/5).
1106 Per Jonsson. Bonde i Högtomta, Kisa sn. (lh) nämnd 1589-1601.
Erhöll 1589 25/3 kungligt skattebrev på hemmanet Högtomta för sig
och sina arvingar "till ewärdelig ägo". Han hade löst skatterätten
för 5 daler.
Gift med
1107 NN NN.
1148 Håkan NN, född 1575 ca, död 1655 i Örsvik, Tidersrum sn. Bonde
i Örsvik, Tidersrum sn. (d).
Enligt dombok 1655 25/9 var han över 80 år gammal.
Gift med
1149 Sara, död 1665 2/7 i Örsvik, Tidersrum sn. (d).
Hustru Sara i Örsvik, trol mor till Nils, men kan ju också vara
svärmor.
1150 Karl NN. Bonde i Falla, Tidersrum sn.
Tog ca 1615 upp hemmanet Älvsmåla på Falla ägor, enligt dombok
1681 18/1.
Gift med
1151 NN Amundsdotter, född 1590 ca i Falla, Tidersrum sn.
1164 Nils Jonsson = 1100
1168 Nils Elfsson = 588
1169 NN NN = 589
1172 Bengt NN, född 1540 ca, död (begravd 1633 1/12) i Månhult,
Malexander sn. Bonde i Månhult, Malexander sn.
(ÄL,sl,bg) nämnd 1571-1615.
Frälsebonde, herr Åke Bengtssons landbo 1571, i Månhult, Malex-
ander sn. Bevittnar köpebrev 1599 29/4.
1176 Elf NN. Bonde i Idebo, Malexander sn. (ÄL1) levde ännu 1571.
1251 NN Nilsdotter.
1256 Lars Månsson = 704
1257 Bengta Håkansdotter = 705
1258 Botolf NN = 580
1260 Lars Persson = 708
1261 Ingrid NN = 709
1262 Olof NN = 710
1263 NN NN = 711
1266 Torbjörn Svensson = 914
1267 Ingeborg Svensdotter = 915
1268 Mats Nilsson = 916
1272 Lars.
1276 Lars = 888
1277 NN Eriksdotter = 889
1278 Birger Nilsson = 550
1279 Elin Jakobsdotter = 551
1308 Hans = 924
1309 Dorotea Svensdotter = 925
1324 Anders Gudmundsson, död 1647 i Linköping. Handlande, rådman
i Linköping. (App).
Gift med
1325 Elin Nilsdotter.
1332 Måns Svensson = 776
1333 Kerstin NN = 777
1334 Jakob Olofsson, född 1569, död (begravd 1673 23/3) i Ö, Kisa sn.
Bonde i Ö, Kisa sn. (åu,bg,mtl).
104 år enligt åu, vilket säkert är överdrivet. Nämnd i ÄL2 1618.
Uppges i domboken 1672 vara "en gammal man om ungefär 100 år". Här
framgår också att hans svärfader bodde i Näs vid den tiden då
Jakob gifte sig. Vittnade 1648 om Högtomtas gränser.
Gift med
1335 NN Fröstensdotter, född 1595 ca i Näs, Kisa sn.
1340 Hemming Svensson = 768
1341 Kerstin = 769
1342 Birger Nilsson = 550
1343 Elin Jakobsdotter = 551
1352 Udd Larsson = 642
1353 Karin Jonsdotter = 643
1380 Mickel Eriksson = 292
1381 Cecilia Amundsdotter = 293
1382 Elf Nilsson = 294
1383 Elin Nilsdotter = 295
1384 Per = 612
1388 Per Larsson = 444
1389 Gunilla Birgersdotter = 445
1390 Mats Håkansson = 272
1391 Ingeborg Andersdotter = 273
1392 Nils Markusson, född 1614 i Vimantorp, Kisa sn,
död (begravd 1694 24/6) i Skänninge, Vimantorp, Kisa sn. Bonde
i Vimantorp, Kisa sn. (åu,mtl,bg).
barn bg 1662 16/2. Enligt kyrkoräkenskaper i Skänninge 1659-1686.
Gift 1645 ca med
1393 Brita Uddsdotter, född 1623 i Råshult, Tidersrum sn,
död 1690 13/4 i Skänninge, Vimantorp, Kisa sn. (åu,mtl,d).
1394 Bengt NN, född 1629, död (begravd 1709 25/6)
i Skänninge, Vimantorp, Kisa sn. Torpare i Skänninge, Vimantorp,
Kisa sn. (åu,bg).
Gift med
1395 NN.
1400 Håkan NN = 1148
1401 Sara = 1149
1402 Per. Bonde i Kopperarp, Tidersrum sn.
1404 Birger Håkansson = 608
1405 Kerstin Persdotter = 609
1408 Måns Persson. Bonde i Korpklev, Kisa sn. nämnd 1599.
Erhöll fasta på Korpklev 1599. Eventuellt identisk med den Måns
Korp, född i Korpklev i Kisa sn, som 1596 7/1 ställdes inför rätta
i Stockholm för att ha stulit silver ur 4 kistor i sakristian i
Norrmalms kyrka. Han dömdes till hängning men målet gick vidare
"till höga överhetens" bedömning.
Gift med
1409 NN NN.
1416 Per NN, död 1614/23 i Fröåsa, Kisa sn. Bonde, knekt i Fröåsa,
Kisa sn. nämnd 1599-1614.
1430 Erland NN. Bonde i Sjöhult, N Vi sn. sålde en utjord 1598.
Gift med
1431 Ingrid Birgersdotter.
1432 Jöns (Andersson?) = 552
1433 Ingeborg (Persdotter?) = 553
1438 Jakob Olofsson = 558
1439 Sara Larsdotter = 559
1440 Erik Karlsson, född 1570 ca i Bollkind, Kisa sn, död 1616/1617
i Bollkind, Kisa sn. Bonde i Bollkind, Kisa sn. nämnd 1599-1616.
Gift med
1441 Karin NN. levde änka 1617 [ÄL2].
1444 Nils. Bonde i Ruda, Mörlunda sn. (ÄLI) nämnd 1571.
1460 Måns Nilsson = 1068
1461 Lucia Månsdotter = 1069
1502 Jonas Gudmundsson = 910
1504 Jöns (Andersson?) = 552
1505 Ingeborg (Persdotter?) = 553
1506 Håkan NN = 554
1507 Ingeborg NN = 555
1510 Jakob Olofsson = 558
1511 Sara Larsdotter = 559
1514 Sune Amundsson = 1050
1515 NN NN = 1051
1520 Per Eriksson = 720
1521 Ingefrid Hansdotter = 721
1522 Nils Nilsson = 722
1523 Brita Larsdotter = 723
1526 Hemming Nilsson = 726
1528 Måns Nilsson = 532
1529 Kerstin Nilsdotter = 533
1530 Sune Månsson = 534
1531 Brita Hemmingsdotter = 535
1532 Erik NN = 732
1534 Anders Jonsson = 734
1535 Karin Månsdotter = 735
1536 Sven Haraldsson, född 1570 ca i Mjölsefall, Kisa sn.
Bonde, nämndeman, riksdagsman i Mjölsefall, Kisa sn.
nämnd 1608-1629. R.
Hela namnet i kyrä 1611. Representerade Kinda hd vid riksdagen
1624 [LM].
Gift med
1537 NN NN.
1548 Sune NN. Bonde i Viprödsle, Kisa sn. nämnd 1615-1629. AVip.
Gift med
1549 Sigrid Amundsdotter, född 1580 ca i Falla, Tidersrum sn.
1552 Sven Nilsson, född 1557, död 1645 30/11 i Skördefall, Kisa sn.
Nybyggare, salpetersjudare i Skördefall, Kisa sn.
(åu,bg) nämnd 1614-1622.
Han var 80 år 1637 enligt roterings och utskrivningslängd. Upptog
ca 1609 nybygget Skördefall på Örsebo ägor [dombok 1649 18/10] och
omnämns som nybyggare där 1614 [ÄL]. 1622 anmärks det att han "har
salpetersjuderi". Skänkte 1621 en sked till Kisa kyrka.
1608 Detlof.
1610 Torsten NN. Bonde i Rökinge, V Eneby sn. (v2).
Enligt dombok 1685 12/10 hade han sålt sin del i Jonsbo, Horn sn.
Gift med
1611 Kerstin NN, död 1634 26/4 i Rökinge, V Eneby sn. (bg).
1620 Birger Nilsson = 550
1621 Elin Jakobsdotter = 551
1622 Nils Nilsson = 722
1623 NN Olofsdotter = 903
1630 Jonas Gudmundsson = 910
1646 Jonas Gudmundsson = 910
1656 Håkan Bengtsson. Bonde i L Farsbo, V Harg sn.
(mtl) nämnd 1657-1695.
Gift med
1657 Karin Hansdotter. (mtl).
g före 1657. Kallas Karin Hansdotter i mtl 1657, Karin Månsdotter
i mtl 1658, sedan bara h Karin.
1660 Knut NN. Bonde i Aspenäs, Malexander sn.
Gift 1630 ca med
1661 Brita Hemmingsdotter = 535
1692 Måns Nilsson = 1068
1693 Lucia Månsdotter = 1069
1700 Lars = 1272
1702 Jonas Larsson. Bonde i Folkinge, Kisa sn.
(domb,ÄL2) nämnd 1613-1618.
Sålde Fubbetorp 1617.
Gift 1610 ca med
1703 NN Olofsdotter = 903
1724 Måns Nilsson = 1068
1725 Lucia Månsdotter = 1069
1742 Jonas Gudmundsson = 910
1752 Håkan Bengtsson = 1656
1753 Karin Hansdotter = 1657
1756 Knut NN = 1660
1757 Brita Hemmingsdotter = 535
1768 Måns Svensson = 776
1769 Kerstin NN = 777
1778 Erik.
1780 Nils Jonsson = 1100
1800 Nils Jonsson = 1100
1804 Nils = 1444
1806 Olof Persson. Bonde, gästgivare i Folkinge, Kisa sn.
nämnd 1594-1601.
1828 Sven NN, född 1580 ca, död (begravd 1642 20/2) i Misterfall,
Kisa sn. Bonde i Misterfall, Kisa sn. (bg) nämnd från 1613.
Tp efter barn 1618.
Gift med
1829 Kerstin NN, död (begravd 1642 23/1) i Misterfall, Kisa sn. (bg).
1830 Sven.
Gift med
1831 Elin Haraldsdotter, född 1580 ca.
1850 Sven Haraldsson = 1536
1851 NN NN = 1537
1860 Karl NN, död 1642 12/4 i Harg, Kisa sn. Bonde i Harg, Kisa sn.
(bg).
1876 Botolf NN = 580
1878 Birger Nilsson = 550
1879 Elin Jakobsdotter = 551
1896 Måns Svensson = 776
1897 Kerstin NN = 777
1898 Jakob Olofsson = 1334
1899 NN Fröstensdotter = 1335
1900 Erik Nilsson = 584
1902 Amund Bengtsson = 586
1903 Ingeborg Nilsdotter = 587
1906 Nils Nilsson Bröms. Häradshövding.
Gift med
1907 Margareta Andersdotter (Rosenstråle). (EÄ2) levde änka 1625.
1908 Måns NN. Bonde i Hult, Hycklinge sn. (CFH) nämnd 1642-1646.
1910 Sigfrid NN. Bonde i Årtesmåla, Horn sn. (CFH).
Bonde och nybyggare i Droppetorp, Horn sn 1613 och 1622, i
Årtesmåla 1629.
1914 Joel NN, död (begravd 1642 20/11) i Bromhult, Kisa sn. Bonde
i Bromhult, Kisa sn. (bg).
Gift med
1915 Maria, död (begravd 1634 30/10) i Bromhult, Kisa sn. (bg).
Troligen hon, Maria gl h fr Bromhult
1944 Nils Henriksson. Bonde i Hallersrum, Djursdala sn. (BP).
1952 Lars Månsson = 704
1953 Bengta Håkansdotter = 705
1954 Botolf NN = 580
1956 Hemming Svensson = 768
1957 Kerstin = 769
1958 Birger Nilsson = 550
1959 Elin Jakobsdotter = 551
1960 Per Amundsson, född 1595 ca i Hult, Kisa sn, död 1679 5/10 i Hult,
Kisa sn. Bonde i Fagerhult, Kisa sn. (mtl,bg) nämnd 16-1657.
Vid tinget 1639 19/3 anklagad för att ha belägrat änkan Cecilia
Nilsdotter i Hässlehylta.
Ett barn bg 1644 20/6 i Fagerhult.
Ej att förväxla med sin styvfar Per Bengtsson i Hult f 1572, d
1659 som var bonde i Hult den tid som Per Amundsson bodde i
Fagerhult. Dyker upp i Fagerhult 1629.
Gift 1629 ca med
1961 Anna Jonsdotter, född 1605 ca i Fagerhult, Kisa sn,
död (begravd 1644 9/11) i Fagerhult, Kisa sn. (bg).
1968 Lars Arvidsson, död (begravd 1643 8/6) i Väsby, V Eneby sn. Bonde
i Väsby, V Eneby sn. (bg).
I db endast Lars i Väsby
Gift med
1969 Ragnhild NN.
1972 Håkan NN. Bosatt i Dansbo, V Eneby sn.
1980 Måns Svensson = 776
1981 Kerstin NN = 777
1982 Jakob Olofsson = 1334
1983 NN Fröstensdotter = 1335
1986 Olof Karlsson = 930
1987 Gunilla Andersdotter = 931
1994 Per Botolfsson = 290
1995 Maria Birgersdotter = 291
1998 Per = 942
2000 Per Olofsson = 528
2001 Sigrid Persdotter = 529
2004 Isak Månsson = 666
2005 Maria Jakobsdotter = 667
2006 Mickel Eriksson = 292
2007 Cecilia Amundsdotter = 293
2008 Johan Eketrä = 952
2009 Karin Bröms = 953
2010 Gudmund Månsson = 954
2011 Tora Sigfridsdotter = 955
2012 Lars NN = 956
2013 Kerstin Joelsdotter = 957
2016 Måns NN. Bonde i Lindhylta, Kisa sn.
Ett barn, namn oangivet, till Måns i Lindhylta döptes 1645 21/12,
faddrar h Brita i Kopperarp och Per i Bollkind.
2018 Håkan Fröstensson = 544
2019 NN NN = 545
2022 Hemming Nilsson = 726
2028 Hans NN, död 1633 7/4 i Knoppetorp, Kisa sn. Bonde, nämndeman
i Knoppetorp, Kisa sn. nämnd 1613-1618 (bg).
2030 Anders, död (begravd 1639 19/5) i Bockrödsle, Odensvi sn. Bonde
i Bockrödsle, Odensvi sn. (BP).
Gift med
2031 NN NN, död 1645 i Knoppetorp, Kisa sn. (tp).
2036 Birger Nilsson = 550
2037 Elin Jakobsdotter = 551
2038 Nils Nilsson = 722
2039 NN Olofsdotter = 903
2046 Jonas Gudmundsson = 910
*** XI ***
2082 Per Jonsson = 1106
2083 NN NN = 1107
2100 Amund Karlsson, född 1550 ca. Bonde, nämndeman i Falla,
Tidersrum sn. nämnd 1595-1601.
Köpte 1595 10/8 Viprödsle av Håkan klockare i Malexander.
Köpebrevet: Bekänner jag Håkan klockare i Malexander att jag haver
sålt ärlig man Amund Karlsson ett torp liggande i Kisa socken
benämnt Viprödsle ifrån mig och min släkt till evärdelig ägo för
28 mark och en ko, dessa ärliga män äro härtill vittnen; herr
Per i Vi, Lasse Persson i Hult, länsman i Ydre, Nils i Landsnäs,
Sune i Ivranäs, Olof i Aspenäs, Lars i Melltorp, länsman i Kinda,
Hans i Emtefall, Bengt i Måla, Knut i Kjusebo, Sven i Långebråta.
Till yttermera visso att så sant är begärer jag de ärliga mäns
signete som länsmännens är under denna min öppna bekännelse.
Skrivet i Malexander den 10 augusti 1595.
2138 Måns Svensson. Bonde i Fågelhem, S Vi sn.
Gift med
2139 Maria Persdotter.
2148 Lars Larsson, död 1606/1608 i Mjällerum, Kisa sn. Bonde, länsman
i Mjällerum, Kisa sn. (tp) nämnd 1583-1601.
En son och en dotter dömda för incest 1596.
Gift med
2149 NN NN, död 1606/1608 i Mjällerum, Kisa sn. (tp).
2154 Per Jonsson = 1106
2155 NN NN = 1107
2186 Per Jonsson = 1106
2187 NN NN = 1107
2302 Amund Karlsson = 2100
2336 Elf NN = 1176
2502 Nils. Bonde i Bänarp, Tidersrum sn. (domb) levde 1591.
Löste Bänarp med utjord enligt brev 1591, se dombok 1691 11/2.
2512 Måns Persson = 1408
2513 NN NN = 1409
2520 Per NN = 1416
2532 Sven NN = 1828
2533 Kerstin NN = 1829
2534 Sven = 1830
2535 Elin Haraldsdotter = 1831
2554 Erik = 1778
2556 Nils Jonsson = 1100
2618 Sven Haraldsson = 1536
2619 NN NN = 1537
2648 Gudmund Gudmundsson. Rådman, borgmästare i Linköping. (App).
Rådman i Linköping 1616, borgmästare där 1621, arrenderade Kinda
och Ydre härader 1631-1633, kronofogde där 1634-1639.
Gift med
2649 Brita Persdotter Skute.
2664 Sven Nilsson = 1552
2670 Frösten NN = 770
2671 NN NN = 771
2680 Sven Haraldsson = 1536
2681 NN NN = 1537
2684 Nils Jonsson = 1100
2760 Erik Nilsson = 584
2762 Amund Bengtsson = 586
2763 Ingeborg Nilsdotter = 587
2764 Nils Elfsson = 588
2765 NN NN = 589
2776 Lars = 888
2777 NN Eriksdotter = 889
2778 Birger Nilsson = 550
2779 Elin Jakobsdotter = 551
2780 Håkan Fröstensson = 544
2781 NN NN = 545
2782 Anders Jönsson = 546
2783 Kerstin Jönsdotter = 547
2784 Markus Månsson, född 1590 ca i Vimantorp, Kisa sn. Bonde
i Vimantorp, Kisa sn. nämnd 1613-1629.
Kallas felaktigt Markus Hansson i domboken 1687. En Markus i
Skänninge nämnd 1646-1652.
Gift med
2785 NN NN, död 1655 i Vimantorp, Kisa sn. (tp).
Tp efter Pers moder i Vimantorp.
2786 Udd Larsson = 642
2787 Karin Jonsdotter = 643
2862 Birger. Bonde i Fallerås, N Vi sn. (domk).
I en attest utgiven av Olof Armsköld 1661 28/4 redogörs för en
del av Birgers ättlingar, denna attest är bifogad en skrivelse
till domkapitlet 1661 11/5 angående ett sysslinggifte bland
Birgers ättlingar (Linköpings domkapitel EIV: ).
2866 Per Jonsson = 1106
2867 NN NN = 1107
2880 Karl NN. Bonde i Bollkind, Kisa sn. nämnd 1571-1574.
Gabriel Eriksson uppger i domboken 1681 17/6 att hans "farfar
sålde torpstället Pinnarp ifrån skattegården Bollkind till Måns i
Lövåsa".
2922 Måns Svensson = 2138
2923 Maria Persdotter = 2139
3010 Per Jonsson = 1106
3011 NN NN = 1107
3028 Amund Karlsson = 2100
3040 Erik Karlsson = 1440
3041 Karin NN = 1441
3044 Nils = 1444
3060 Måns Nilsson = 1068
3061 Lucia Månsdotter = 1069
3072 Harald NN. Bonde i Mjölsefall, Kisa sn. nämnd 1559-1574.
1589 25/3 erhöll bönderna Holger Persson och Håkan Andersson i
Mjölsefall, vilka skatteköpt sina hemman, kungligt brev på
skatterätten i Mjölsefall. Kanske är något av deras förnamn i
skattebrevet en felskrivning för Harald?
3098 Amund Karlsson = 2100
3104 Nils NN, född i Fagerhult, Kisa sn, död 1612 i Fagerhult,
Kisa sn. Bonde i Fagerhult, Kisa sn. (ÄL1,tp) nämnd 1571-.
Skatteköpte Fagerhult och erhöll 1589 25/3 kungligt brev för sig
och sina arvingar på äganderätten till Fagerhult.
Gift med
3105 NN NN, död 1612 i Fagerhult, Kisa sn. (tp).
3240 Nils Jonsson = 1100
3244 Nils = 1444
3246 Olof Persson = 1806
3312 Bengt Persson. Bonde i L Farsbo, V Harg sn.
(mtl) levde ännu 1656.
3386 Måns Svensson = 2138
3387 Maria Persdotter = 2139
3406 Olof Persson = 1806
3450 Måns Svensson = 2138
3451 Maria Persdotter = 2139
3504 Bengt Persson = 3312
3536 Sven Nilsson = 1552
3662 Harald NN = 3072
3700 Harald NN = 3072
3756 Nils Jonsson = 1100
3792 Sven Nilsson = 1552
3798 Frösten NN = 770
3799 NN NN = 771
3800 Nils Elfsson = 588
3801 NN NN = 589
3804 Bengt NN = 1172
3812 Nils Bröms. Skeppshövitsman, amiral i Lida, Kvillinge sn.
nämnd 1536-1573.
Gift med
3813 Karin Larsdotter (Hjortöätten). levde ännu 1600.
3814 Anders Eriksson, död 1602 i Skattna, Kullerstad sn. Ryttmästare
i Borggård, Hällestad sn. (SoH53,EÄ6).
Gift med
3815 Brita Kristersdotter.
3904 Måns Persson = 1408
3905 NN NN = 1409
3912 Sven Haraldsson = 1536
3913 NN NN = 1537
3916 Nils Jonsson = 1100
3920 Amund NN. Bonde i Hult, Kisa sn. nämnd 1599 d före 1613.
Gift med
3921 NN.
3922 Jonas Nilsson, född 1575 ca i Fagerhult, Kisa sn.
Bonde, nämndeman i Fagerhult, Kisa sn. (ÄL2,mtl) nämnd 1613-1629.
Nils son i Fagerhult bröt trolovning 1596.
3936 Arvid NN. Bonde, nämndeman i Väsby, V Eneby sn.
3960 Sven Nilsson = 1552
3966 Frösten NN = 770
3967 NN NN = 771
3972 Karl NN = 1860
3988 Botolf NN = 580
3990 Birger Nilsson = 550
3991 Elin Jakobsdotter = 551
4008 Måns Svensson = 776
4009 Kerstin NN = 777
4010 Jakob Olofsson = 1334
4011 NN Fröstensdotter = 1335
4012 Erik Nilsson = 584
4014 Amund Bengtsson = 586
4015 Ingeborg Nilsdotter = 587
4018 Nils Nilsson Bröms = 1906
4019 Margareta Andersdotter (Rosenstråle) = 1907
4020 Måns NN = 1908
4022 Sigfrid NN = 1910
4026 Joel NN = 1914
4027 Maria = 1915
4036 Frösten NN = 770
4037 NN NN = 771
4072 Nils Jonsson = 1100
4076 Nils = 1444
4078 Olof Persson = 1806
*** XII ***
4276 Sven Katt. Bosatt i Skärstad.
5070 Harald NN = 3072
5236 Harald NN = 3072
5298 Per Eriksson Skute, död 1616 i Linköping. Borgmästare i Linköping.
I vapnet tre snäckor
Gift med
5299 Karin Olofsdotter.
5328 Nils NN = 3104
5329 NN NN = 3105
5360 Harald NN = 3072
5520 Nils Elfsson = 588
5521 NN NN = 589
5524 Bengt NN = 1172
5528 Elf NN = 1176
5554 Erik = 1778
5556 Nils Jonsson = 1100
5560 Frösten NN = 770
5561 NN NN = 771
5564 Jöns (Andersson?) = 552
5565 Ingeborg (Persdotter?) = 553
5568 Måns NN. Bonde, nämndeman i Vimantorp, Kisa sn. nämnd 1596-1599.
Var nämndeman 1599.
5844 Sven Katt = 4276
6080 Karl NN = 2880
6122 Måns Svensson = 2138
6123 Maria Persdotter = 2139
6772 Sven Katt = 4276
6900 Sven Katt = 4276
7072 Nils NN = 3104
7073 NN NN = 3105
7584 Nils NN = 3104
7585 NN NN = 3105
7600 Elf NN = 1176
7624 Johan Råske. (PHT75).
Gift med
7625 Anna Jönsdotter.
7626 Lars Tidemansson. Häradshövding i Kinda o Hanek. i Forsa,
Vist sn.
EÄ 3 s 628-629
Gift med
7627 Ingeborg Bengtsdotter (Slatte).
PHT 1962 s 60-64, PHT 1975 s 52-56
7628 Erik Jönsson, född 1485 ca, död 1565. Häradshövding, fogde
i Sonstorp, Hällestad sn. (SoH53,EÄ6).
Gift 1515 30/7 i Slaka sn med
7629 Magdalena Palnesdotter. (EÄ6) död änka.
PHT 1975 s 57-59.
7824 Harald NN = 3072
7844 Nils NN = 3104
7845 NN NN = 3105
7920 Nils NN = 3104
7921 NN NN = 3105
7980 Nils Jonsson = 1100
8016 Sven Nilsson = 1552
8022 Frösten NN = 770
8023 NN NN = 771
8024 Nils Elfsson = 588
8025 NN NN = 589
8028 Bengt NN = 1172
8036 Nils Bröms = 3812
8037 Karin Larsdotter (Hjortöätten) = 3813
8038 Anders Eriksson = 3814
8039 Brita Kristersdotter = 3815
*** XIII ***
11040 Elf NN = 1176
11130 Per Jonsson = 1106
11131 NN NN = 1107
12244 Sven Katt = 4276
15248 Nils Råske. (PHT75) adlad 1486.
Gift med
15249 Karin Offesdotter.
PHT 1975 s 52-76.
15250 Jöns NN.
PHT 1975 s 52-76.
Gift med
15251 Karin Jönsdotter.
15256 Jöns Eriksson, död 1515 ca. Väpnare, häradshövding i Sonstorp,
Hällestad sn. (EÄ6) nämnd 1479-1515.
SoH 1953 s 125-139
Gift 1480 17/1 med
15257 Kristina Birgersdotter. (EÄ6) levde ännu 1526.
15258 Palne Nilsson (horn med stjärna). Bosatt i Ottinge, Lofta sn.
Gift med
15259 Kristina Andersdotter.
16032 Nils NN = 3104
16033 NN NN = 3105
16048 Elf NN = 1176
16072 Johan Råske = 7624
16073 Anna Jönsdotter = 7625
16074 Lars Tidemansson = 7626
16075 Ingeborg Bengtsdotter (Slatte) = 7627
16076 Erik Jönsson = 7628
16077 Magdalena Palnesdotter = 7629
*** XIV ***
30498 Offe Nilsson (Båt).
30502 Jöns Bröms. (PHT75).
Gift med
30503 Kristina Tyrgilsdotter. (PHT75).
30512 Erik Holmstensson, född 1405 ca, död 1479. Riddare, riksråd
i Sonstorp, Hällestad sn. (EÄ6).
Gift 1432 28/7 i Hällestad sn med
30513 Gunnur Torbernsdotter. (EÄ6) levde ännu 1500.
30514 Birger Jönsson (sparre över blad). Häradshövding i Hanekind.
Gift med
30515 Ramborg Andersdotter.
32144 Nils Råske = 15248
32145 Karin Offesdotter = 15249
32146 Jöns NN = 15250
32147 Karin Jönsdotter = 15251
32152 Jöns Eriksson = 15256
32153 Kristina Birgersdotter = 15257
32154 Palne Nilsson (horn med stjärna) = 15258
32155 Kristina Andersdotter = 15259
*** XV ***
61006 Tyrgils Johansson Djäkn. Underhäradshövding i Östra hd i
Upplanda, Vetlanda sn. (PHT75) nämnd 1411-1420.
61024 Holmsten Johansson, född 1375 ca, död 1440.
Häradshövding, riksråd i Sonstorp, Hällestad sn.
(SoH53,EÄ6) nämnd 1393-1440.
Gift med
61025 Margareta Jönsdotter.
64290 Offe Nilsson (Båt) = 30498
64294 Jöns Bröms = 30502
64295 Kristina Tyrgilsdotter = 30503
64304 Erik Holmstensson = 30512
64305 Gunnur Torbernsdotter = 30513
64306 Birger Jönsson (sparre över blad) = 30514
64307 Ramborg Andersdotter = 30515
*** XVI ***
122048 Johan Holmstensson. Väpnare i Sonstorp, Hällestad sn.
(SoH53,EÄ6) nämnd 1377-1384.
Gift med
122049 Ramborg Johansdotter. (EÄ6).
128590 Tyrgils Johansson Djäkn = 61006
128608 Holmsten Johansson = 61024
128609 Margareta Jönsdotter = 61025
*** XVII ***
257216 Johan Holmstensson = 122048
257217 Ramborg Johansdotter = 122049